Financovanie škôlok štátom? ZMOS sa proti tomu búri a žiada rokovanie
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nesúhlasí s prechodom financovania materských škôl a predprimárneho vzdelávania pod štát. Zároveň žiada ministra školstva o urýchlené rokovanie a vytvorenie pracovnej skupiny s účasťou ZMOS-u.
NÁVRH JE V ROZPORE S DOHODOU
Ako informoval predseda ZMOS-u Jozef Božik, združenie návrh rezortu školstva zaskočil. „Tento návrh je v rozpore s dohodou zo spoločného rokovania ZMOS s rezortom školstva, ktoré sa uskutočnilo v novembri minulého roka. V zmysle spoločnej dohody sme rok 2024 mali využiť na to, aby sme rokovali a dohodli sa prostredníctvom pracovných skupín vytvorených rezortom za účasti ZMOS v nadväznosti na odmietavé stanovisko Združenia miest a obcí Slovenska,“ uviedol.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: ZAČAL SA BOJ o Prezidentský palác: Volebná kampaň je oficiálne spustená
V utorok (9. 1.) sa konalo prvé online zasadnutie Rady ZMOS v novom roku za účasti 110 predstaviteľov členských miest, obcí a mestských častí. Okrem navrhovanej zmeny financovania materských škôl sa venovalo aj novému systému krízového riadenia na odstrel medveďa a tiež zvýšenému výskytu odpadov v okresoch východného Slovenska.
Zo záverov rokovania vyplynulo, že ZMOS sa obráti na rezort dopravy a Slovenskú správu ciest so žiadosťou o urgentné riešenie kulminujúcej situácie s hromadením odpadov popri cestách v okresoch Sobrance, Michalovce a Vranov nad Topľou na východnom Slovensku z kamiónovej dopravy smerujúcej na slovensko-ukrajinskú hranicu. „Zvýšený výskyt odpadu v dôsledku kolón kamiónov čakajúcich a prichádzajúcich k hraničnému prechodu Vyšné Nemecké je pre obyvateľov dotknutých území a životné prostredie neúnosný. Nahromadený odpad sa s pribúdajúcim časom postupne vplyvom poveternostných podmienok a zvierat dostáva do väčšej vzdialenosti od cesty na okolitú ornú pôdu, resp. do kanálov a vodných tokov,“ upozornil Božik. Zdôraznil, že túto situáciu, ktorú spôsobili obmedzenia na slovensko-poľskej hranici prijaté poľskou stranou, je potrebné promptne riešiť.
RIEŠILI SA AJ MEDVEDE
Rada ZMOS prerokovala aj navrhovaný nový systém krízového riadenia, ktorý spoločne predstavil rezort vnútra a životného prostredia a týka sa riešenia pohybu medveďa hnedého v intravilánoch miest a obcí. Regulácia samovoľného pohybu medveďa hnedého v intravilánoch miest a obcí bola dlhodobou požiadavkou Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré tento návrh vníma pozitívne.
(sita, ma)
Odporúčané články
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.