Fungovanie mestských a obecných polícií má zadefinovať nový zákon
Nový zákon o obecnej polícii by mal s účinnosťou od júna 2023 nanovo upraviť základné legislatívne vymedzenie vykonávania zákrokov, všeobecných i konkrétnych oprávnení a použitia donucovacích prostriedkov a strelnej zbrane zo strany mestských a obecných policajtov. Uvádza to Ministerstvo vnútra SR, ktoré predpis predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Podľa znenia nového zákona zriaďuje a ruší obecnú/mestskú políciu obec/mesto všeobecne záväzným nariadením. Medzi jej hlavné úlohy patrí zabezpečovanie verejného poriadku v obci, participácia na ochrane jej obyvateľov a iných osôb v obci pred ohrozením ich života a zdravia, spolupráca s príslušnými útvarmi Policajného zboru, ochrana životného prostredia v obci, dohľad nad dodržiavaním poriadku a čistoty v uliciach a na verejných priestranstvách, alebo prevencia kriminality a inej protispoločenskej činnosti.
Podľa zákona má mať obecný/mestský policajt napríklad právo vyzvať osobu, aby upustila od konania, ktorým narušuje verejný poriadok, alebo od iného protiprávneho konania, požadovať od vodiča vozidla predloženie dokladov, presvedčiť sa, či ten, koho zadržiava, alebo predvádza, nie je ozbrojený, alebo či nemá pri sebe inú vec, ktorou by mohol ohroziť život alebo zdravie, a po nájdení zbraň alebo takú vec odobrať. Osobu podozrivú zo spáchania alebo pristihnutú pri páchaní priestupku, iného správneho deliktu, alebo trestného činu má mať obecný policajt právo vyzvať na preukázanie totožnosti. Rovnako je to aj pri osobách, ktoré zodpovedajú popisu osoby, po ktorej bolo vyhlásené pátranie alebo napríklad oznamujú podozrenie zo spáchania priestupku, alebo iného protiprávneho konania.
Zákon definuje aj inštitút dobrovoľného pomocníka obecnej polície. Tým je osoba staršia ako 18 rokov, spôsobilá na právne úkony, ktorej náčelník obecnej polície vydal písomné poverenie na pomáhanie obecnej polícii pri plnení jej úloh. „Dobrovoľník obecnej polície plní úlohy len v prítomnosti príslušníka obecnej polície,” zdôrazňuje návrh.
Zdroj: SITA sa, Dse
Odporúčané články

Zavedenie tzv. združených zastávok v Košiciach, ktoré mali cestujúcim v mestskej hromadnej doprave umožniť pohodlnejší a bezpečnejší prestup medzi autobusmi a električkami na jednom mieste, sa opäť odkladá. Hoci projekt bol predstavený už na jeseň minulého roka a na vybraných miestach bolo osadené nové dopravné značenie, zastávky stále nie sú v prevádzke.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) začína s modernizáciou obojsmerných električiek typu KT8D5. V uplynulých dňoch podpísal čiastkovú zmluvu o dielo na modernizáciu prvej z celkovo deviatich električiek.