Gaslighting je nebezpečná forma manipulácie. TAKTO zistíte, či s vami partner manipuluje
Pod anglickým termínom gaslighting sa skrýva psychická manipulácia, ktorá má veľmi nebezpečný dopad nielen na partnerské vzťahy. Táto taktika donúti obeť spochybňovať svoje postoje a hodnoty či dokonca prinúti uveriť, že sú na vine. V článku sa dočítate o typických taktikách tejto formy manipulácie.
Čo je gaslighting?
Jedná sa o formu psychickej manipulácie, ktorá vás donúti spochybňovať vaše presvedčenie, úsudok a vnímanie reality. Dochádza pri tom k podkopávaniu reality toho druhého, a to popieraním faktov či dokonca pocitov. Obeť manipulátora začne strácať istotu v seba a svoje ponímanie sveta.
Ako to funguje?
Pri tejto forme manipulácie môžete začať spochybňovať seba, svoje spomienky, a nedávne udalosti. Obete majú po manipulácii často pocit, že s nimi niečo nie je v poriadku. Môžu nadobudnúť pocit, že v skutočnosti sú oni na vine alebo že sú príliš precitlivení. Gaslighting vás môže zmiasť natoľko, že začnete spochybňovať svoju hodnotu a celkové duševné zdravie. Portál Healthline zhŕňa najčastejšie znaky tejto psychickej manipulácie:
- KLAME – takíto manipulátori sú často zaužívaní klamári s narcistickými tendenciami. Klamú ako o dušu a lož obrátia proti svojej obeti za použitia fráz ako napríklad: „To si vymýšľaš“, „To sa nikdy nestalo,“ alebo „Si šialená“. Skrátka za každú cenu si stoja za svojim a odmietajú priznať chybu.
- DISKREDITUJE – roznáša klebety a fámy. Môže sa tváriť, že má obavy, no nenápadne naznačuje, že daná osoba pôsobí emocionálne nestabilne a šialene. Patria sem aj situácie, kedy svojej obeti nahovorí klebety, ktoré o nich ktosi povedal, čo v skutočnosti nemusí byť pravda.
- MINIMALIZUJE POCITY – bagetalizovaním vašich problémov sa manipulátor často snaží získať nad vami moc. Môže použiť frázy ako „Upokoj sa“, „Preháňaš“, alebo „Prečo si taká citlivá?“.
- PRESÚVANIE VINY – prehadzovanie viny na toho druhého je typická taktika, pri ktorej každú diskusiu nejakým spôsobom prekrútia. Donúti vás uveriť, že to, čo sa stalo, je vaša vina. Neustále pokusy o obrátenie viny spôsobí, že začnete spochybňovať, či skutočne nie ste na vine vy.
- SÚCIT AKO ZBRAŇ – manipulátor často používa láskyplné slová na zľahčenie situácie. Môžu povedať napríklad „Vieš, ako veľmi ťa milujem. Nikdy by som ti úmyselne neublížil“. Ak takýmto nebezpečným slovám uveríte, dovolíte danej osobe zbaviť sa zodpovednosti a následkov ich správania.
- PREPISOVANIE HISTÓRIE – osoba, ktorá manipuluje, často prerozpráva príbehy v ich prospech. Napríklad, ak manipulátor sotí svojho partnera či partnerku a neskôr sa o tom rozprávajú, môžu prekrútiť príbeh a povedať, že sa len snažili pomôcť a zabrániť pádu.
Čo robiť, ak ste obeťou manipulácie?
Manipulovanie vo vzťahu nemá miesto, preto si v prípade pochybností udržujte od danej osoby odstup. Fyzické odstúpenie od situácie dokáže pomôcť vnímať veci v inom svetle. Určite si vo vzťahu hranice. Píšte si denník o svojich pocitoch, alebo si ukladajte dôkazy. V prípade potreby vám neskôr poslúžia ako pripomienka a dôkaz skutočných faktov.
Zdroj: (healthline.com, verywellmind.com, ML)
Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.