Generálna prokuratúra odmietla návrh novely vysokoškolského zákona ako celok

Generálna prokuratúra SR (GP SR) odmietla návrh novely zákona o vysokých školách ako celok. Navrhuje, aby predkladateľ Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR návrh zákona prepracoval a opätovne ho predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
Hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová uviedla, že prokuratúra tak urobila v medzirezortnom pripomienkovom konaní k návrhu vysokoškolského zákona, ktorý Ministerstvo školstva, vedy, výskumu predložilo koncom októbra. Tökölyová dodala, že GP SR rešpektuje oprávnenie štátu a príslušného ministerstva pre oblasť školstva navrhovať zmeny právnej úpravy. Zároveň však zastáva názor, že zásadné systémové zmeny by mali byť vykonané na základe analýzy aktuálneho stavu a identifikácie jeho nedostatkov, ako aj prerokovania cieľov navrhovaných zmien s tými, ktorých sa dotýkajú.
Podľa GP SR návrh zákona v predloženej podobe nezohľadňuje predchádzajúcu diskusiu zástupcov štátu s akademickou obcou. „Ak chceme dosiahnuť synergické fungovanie systému štátnej správy vysokého školstva a systému akademickej samosprávy vysokých škôl, je vhodné zasahovať do kreovania, postavenia a činnosti rektorov, správnych rád a fakúlt vysokých škôl až na základe výsledkov takejto diskusie a v súlade s nimi,“ zhodnotila.
Ako ďalej vysvetlila, návrh zákona predpokladá, že správna rada bude rozhodovať o zásadných veciach vysokých škôl, ako je voľba a odvolanie rektora, rozpočet či nakladanie s majetkom vysokej školy, pričom polovica jej členov je nominovaná ministrom školstva, ktorý ich môže kedykoľvek odvolať aj bez uvedenia dôvodu. GP SR preto vyjadrila vo svojom stanovisku obavu, že prijatím navrhovanej právnej úpravy by výkonná moc cez svojich nominantov v správnej rade získala kontrolu nad zásadnými rozhodnutiami, ktoré sú dnes základmi akademickej samosprávy vysokých škôl. Vníma, že tento krok by mohol negatívne ovplyvňovať akademickú slobodu na slovenských vysokých školách. Z daných dôvodov navrhovanú právnu úpravu považuje za popretie podstaty akademickej samosprávy, a tým aj demokratického charakteru verejných vysokých škôl ako verejnoprávnych a zároveň samosprávnych inštitúcií združujúcich členov akademickej obce.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Slovensko spoznalo nového držiteľa titulu Mister Slovenskej republiky. Víťazom 30. ročníka prestížnej súťaže sa stal 34-ročný herec Karol Tóth, rodák z Košíc.

Na stredných školách prebiehajú od 26. mája do 13. júna 2025 ústne maturity, pričom v marci absolvovali žiaci písomnú časť. Väčšina stredoškolákov má už skúšku dospelosti úspešne za sebou. V tomto školskom roku maturuje takmer 41-tisíc žiakov zo 689 škôl, z toho takmer 59 % tvoria žiaci stredných odborných škôl a 36 % gymnazisti. Skúšku dospelosti skladajú aj žiaci konzervatórií, stredných športových škôl a škôl umeleckého priemyslu.

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.