Geotermálny vrt v Košickej kotline by mohol byť NAJVÄČŠÍM na Slovensku
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vyhlásilo výzvu za viac ako 56 miliónov eur na projekt využitia geotermálnej energie v Košickej kotline. Prostriedky z Fondu na spravodlivú transformáciu sú určené príjemcovi, ktorý na projekte dlhodobo pracuje, a to MH Teplárenský holding, a.s. (MH TH), za účasti partnera Geoterm Košice, a.s., ktorý vlastní geotermálne vrty.
MIRRI informovalo, že predpokladá, že prijímateľ, ktorý projekt pripravuje, by mal čoskoro predložiť žiadosť na posúdenie, čím by sa otvoril priestor na podpis zmluvy a začiatok realizácie ešte v aktuálnom roku. Projekt by mal v nasledujúcich rokoch zaistiť stabilné a ekologické vykurovanie pre približne štvrtinu domácností v Košiciach, a zároveň by mal prispieť k zníženiu emisií oxidu uhličitého. Celkové odhadované náklady na projekt sa pohybujú okolo 88 miliónov eur.
Najväčší geotermálny zdroj na Slovensku
Predmetný geotermálny zdroj by mohol byť najväčším na Slovensku. Celkový podiel obnoviteľných energií pri výrobe tepla pre metropolu východu by vďaka nemu mohol dosiahnuť 42 percent, čo by pomohla zaistiť spotrebu tepla pre viac než 170-tisíc odberateľov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Počas víkendu čakajú vodičov obmedzenia. Využiť musia obchádzkovú trasu
„Projekt pritom vytvára do budúcnosti základné predpoklady pre to, aby polovica celkovej výroby tepla pre druhé najväčšie mesto Slovenska pochádzala z geotermálnej energie. Úplným vylúčením spaľovania uhlia a znížením spotreby zemného plynu v teplárni sa môže dosiahnuť zníženie emisií CO2 až o 50 000 ton ročne,“ avizuje MIRRI.
Využitie geotermálnej energie
Rezort dodáva, že podľa projektu by zvyškové teplo malo byť využité napríklad na poľnohospodárske, rekreačné i ďalšie účely v obciach popri trase teplovodu, od Ďurkova do Košíc. „Z Fondu na spravodlivú transformáciu sa podporí výstavba geotermálneho strediska a 15-kilometrového horúcovodného napájača. Spustenie dodávky geotermálneho tepla do systému centrálneho zásobovania teplom v Košiciach v objeme 65 GWh ročne sa očakáva od začiatku roka 2026,“ predpokladá rezort investícií a dodáva, že v roku 2030 by malo ísť o 175 GWh a o päť rokov by to potenciálne mohlo byť viac ako 300 GWh ročne.
„Projekt geotermálneho vrtu pri Ďurkove, ktorý do Košíc prinesie ekologické teplo, rýchlo napreduje. Týmto projektom sa zaoberám už dva roky a som rád, že v auguste vláda aj komisia pri monitorovacom výbore schválili osvedčenie o významnej investícii a teraz sa výsledky našej niekoľkoročnej práce stávajú realitou. Po podpise zmluvy s prijímateľmi eurofondovej podpory je jeho realizácia čoraz bližšie,“ skonštatoval minister investícií Peter Balík.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zoznam košických pamätihodností sa rozšíri! Poznáte všetkých šesť?
Poznamenal, že jeho rezort pracuje na príprave projektu, ktorý by umožnil v Košickom kraji využiť geotermálnu energiu už takmer dva roky. Balík tiež doplnil, že projekt podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie, k čomu sa Slovensko zaviazalo ako člen Európskej únie, a podľa ministra prispieva aj k riešeniu závislosti od dovozu fosílnych palív a ich využívania v teplárenstve. „Využívanie domácich alternatívnych zdrojov energie je okrem našej energetickej sebestačnosti veľmi dôležité aj pre odberateľov, domácnosti, ktorým garantuje stabilné a cenovo dostupné dodávky tepla,“ zdôraznil Balík.
Zdroj: SITA (kl)
Odporúčané články
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Štát má v príprave nového industriálneho parku pre automobilku Volvo sklz. Potvrdila to správa o pokroku v budovaní strategického parku Valaliky, ktorú na stredajšie rokovanie vlády predložila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Budovanie industriálneho parku Valaliky pri Košiciach mešká najmä pre nedôsledný inžiniersko-geologický prieskum a podcenenie problému s vysokou hladinou podzemnej vody. Časový sklz spôsobilo aj nereálne stanovenie míľnikov hneď na začiatku.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.