Grafické symboly pre označenie pôvodu výrobku sa majú zaviesť aj pre remeselné výrobky

Od polovice októbra tohto roka by sa mali na Slovensku zaviesť grafické symboly pre označenie pôvodu výrobku a pre zemepisné označenie výrobku aj pre remeselné či priemyselné výrobky. Ide o výrobky, ktoré nie sú poľnohospodárskymi výrobkami, potravinami, vínami, aromatizovanými vínnymi výrobkami a liehovinami. Remeselné a priemyselné výrobky by tak získali ochranu cez právo priemyselného vlastníctva. Vyplýva to z návrhu novely zákona o označeniach pôvodu výrobkov a zemepisných označeniach výrobkov, ktorý do parlamentu predložila poslankyňa NR SR za stranu SaS Jarmila Halgašová.
Označenie pôvodu alebo zemepisné označenie je podľa poslankyne možné získať pre výnimočné výrobky, ktorých špecifické vlastnosti, kvalita alebo povesť sú dané zemepisným prostredím s jeho charakteristickými prírodnými a ľudskými faktormi. „Remeselné výrobky alebo výrobky tradičnej slovenskej kultúry, ktoré sú späté s územím Slovenska alebo jednotlivými slovenskými regiónmi, sú súčasťou národného bohatstva a propagujú národné kultúrne dedičstvo,” tvrdí. V registri Úradu priemyselného vlastníctva SR sú v súčasnosti podľa Halgašovej zapísané označenia pôvodu, resp. zemepisné označenia napríklad na Piešťanské bahno, Kyjatické hračky, Detviansku výšivku alebo Modranskú majoliku.
Použitie príslušného grafického symbolu na výrobku bude dobrovoľné. „Návrh je aj reakciou na dopyt používateľov systému označení pôvodu a zemepisných označení,” dodala poslankyňa za SaS.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od spustenia modernizácie električkovej trate na sídlisku Nad jazerom po triumf talentovanej vizážistky z Košíc. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Na celkovo siedmich materských školách (MŠ) v našom meste sa v uplynulom roku dokončili projekty ich modernizácie a zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, v ktorých sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací proces najmenších obyvateľov mesta. Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) podpísal zmluvu, na základe ktorej preplatí Slovenská inovačná a energetická agentúra mestu 763 785 eur. Stane sa tak po schválení výsledkov kontroly, ktorá sa dokončuje v týchto dňoch.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.