Greenpeace vydal satirické video, cieľom je zákaz reklamy a sponzoringu fosílnych palív
Sociálnymi sieťami sa rozšírila petícia Greenpeace, prostredníctvom ktorej chcú zakázať reklamu a sponzoring fosílneho biznisu. Najnovšie k tejto kampani pridali aj video, v ktorom názorné ukazujú následky užívania týchto palív. Do videa si pozvali známu stand-up komičku Simonu.
Prostredníctvom petície Greenpeace vyzýva Európsku komisiu, aby navrhla legislatívny akt EÚ, ktorým by sa zakázali reklamy na fosílne palivá a tiež leteckú, cestnú a vodnú dopravu, ktoré takéto palivá využívajú. Zakázať by sa podľa nich mali aj reklamy podnikov pôsobiacich na trhu s fosílnymi palivami, a to najmä v oblasti ťažby, rafinácie, dodávok, distribúcie alebo predaja fosílnych palív.
Cieľom takýchto právnych predpisov je zvýšenie informovanosti verejnosti o výrobkoch a technológiách, ktoré sú zodpovedné za zmenu klímy a za iné škody na životnom prostredí a zdraví.
V spolupráci s komičkou Simonou a agentúrou Cukru, Greenpeace Slovensko vydalo video, ktoré satiricky poukazuje na to, v akom stave je v súčasnosti klíma. “Niekedy vás na sekundu vyruší nejaké to tornádko v Čechách,” znie hlas Simony vo videu.
Vo videu tiež adresujú problémy horiacich lesov, povodní, zdražovania potravín či vyhynutia zvierat. Reklamy ropných spoločností prirovnávajú k nakupovaniu z lacných čínskych stránok s oblečením. Rovnako podľa nich dostanete niečo, čo ste v skutočnosti nechceli a reálne sa to na sľubovaný produkt ani nepodobá. Namiesto prostredia, v ktorom budú môcť spokojne žiť naše deti, podľa nich dostávame zhoršujúcu sa klímu.

Zdroj: (FB/Greenpeace Slovensko, act.greenpeace.org, DK)
Odporúčané články
Vyšetrovateľ skončil vyšetrovanie prípadu, v ktorom si muž z Košíc zadovažoval zbrane a hromadil výbušniny, zároveň bola podaná obžaloba. Ako informovala hovorkyňa Krajskej prokuratúry v Košiciach Jarmila Janová, ide o mediálne sledovaný prípad z vlaňajška.
Košický kraj v uplynulom roku zaznamenal nárast návštevnosti, čísla sa priblížili k rekordnému roku 2019. Informovala o tom krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Ako ďalej uviedla, úspešne inovovala ponuku pre rodiny s deťmi, prezentovala región v zámorí a pripravila aj pôdu pre rozsiahlu podporu nových projektov v roku 2026, prostredníctvom grantového programu Terra Incognita.
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od zmeny dopravy na Watsonovej ulici po oznámenie posilnenia leteckej linky Košice – Bratislava. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.