Gröhling tvrdí, že deťom preplatia školské kluby, pomôžu aj zdravotné sestry na školách

Podpora rodín zo sociálne znevýhodneného prostredia či v hmotnej núdzi. To je cieľom druhého kola výzvy na preplácanie školských klubov detí (ŠKD). Ďalšou podporou pre deti so špeciálnymi potrebami či zdravotnými potrebami je prítomnosť zdravotníckeho personálu priamo v školách. Obe výzvy sú financované z Plánu obnovy a odolnosti SR. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie a marketingu rezortu školstva.
Jedným z riešení, ako pomôcť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia a v hmotnej núdzi, je zvýšiť objem hodín, ktorý trávia škole. To sa dá zrealizovať prostredníctvom aktivít v školských kluboch detí. „ŠKD je dôležitý aj na to, aby si deti a žiaci upevnili poznatky či budovali vzťahy s rovesníkmi,“ priblížil minister školstva Branislav Gröhling (SaS).
Ide už o druhé kolo tejto výzvy. Žiadať o príspevok môžu všetky školy bez ohľadu na zriaďovateľa, a teda základné školy, špeciálne školy či spojené školy. Financie sa poskytnú na obdobie od 1. septembra 2022 do 30. júna 2023. Na kompenzáciu poplatkov na ŠKD je vyčlenená suma viac ako 2,3 milióna eur, čo znamená preplatenie bežného poplatku na žiaka 15 eur na mesiac.
Ďalším podporným opatrením je výzva na zdravotníckeho pracovníka v materskej, základnej a v strednej škole. „Viete, že dnes máme na školách deti so špeciálnymi potrebami či so zdravotnými problémami. Týmto žiakom chceme na školách pomôcť a uľahčiť im vzdelávanie. Preto sme v zákone umožnili pôsobenie školských zdravotných sestier, ktoré môžu poskytovať zdravotnú a ošetrovateľskú starostlivosť,“ povedal šéf rezortu školstva. Zdravotnícky pracovník môže okrem toho robiť skríning, aby identifikoval u žiakov zdravotné problémy, ale môže aj realizovať preventívne a poradenské aktivity v oblasti zdravého životného štýlu.
Tento pilotný projekt sa bude realizovať v materských, základných školách, stredných školách, zahŕňajúc aj špeciálne školy, spojené školy či odborné učilištia. Finančná čiastka na tento účel je 3,4 milióna eur a školy z nej môžu čerpať v období od 1. septembra 2022 do konca augusta 2024.
Zdroj: (SITA, isu;DSe)
Odporúčané články

Dnes ráno krátko po 6:00 zasahovalo jedenásť košických hasičov pri požiari v pivničných priestoroch bytového domu na ulici Československej armády v Košiciach.

Mesto Košice v spolupráci so spoločnosťou Kosit pokračuje v rozširovaní možností pre ekologické nakladanie s odpadmi. Dnes pre verejnosť oficiálne otvorilo v poradí už šiesty zberný dvor na Jarmočnej 2 v mestskej časti Juh.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.