Gymnazisti si na UPJŠ skúšajú, ako funguje Európsky parlament
Vžiť sa do kože európskych politikov a lepšie spoznať Európsku úniu (EÚ) a jej fungovanie môže v piatok 75 frankofónnych gymnazistov z celého Slovenska.
Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) v Košiciach hostí šiesty ročník projektu Modelový Európsky parlament (EP).
„Podujatie je určené pre gymnazistov, ktorí sa učia francúzštinu. Je to projekt, v ktorom sa majú mladí naučiť dobre počúvať, analyzovať, diskutovať a výsledky diskusie pekne zhrnúť v kultivovanej francúzštine. Všetky tieto argumentačné schopnosti si vyžadujú pomerne vysoký stupeň ovládania francúzštiny,“ uviedla predsedníčka riadiaceho výboru Slovensko-francúzskeho univerzitného inštitútu z FF UPJŠ Mária Paľová.
Hľadanie riešení a kompromisov
Úlohou študentov je tiež vedieť analyzovať, byť iniciatívny, vyjednávať, hľadať riešenia a kompromisy.
„Veríme, že to podujatie pomôže a bude motivovať, pretože keď sa pozrieme na účasť ľudí – účasť Slovákov – v eurovoľbách, tak to skóre nie je veľmi vysoké. Verím, že mladšia generácia, ktorá bude podporovať ideu EÚ, bude chcieť k voľbám chodiť, pretože bude chápať, aké procesy a aké rozhodnutia sú dôležité, aké sú mechanizmy ich prijímania,“ povedala s tým, že gymnazistom takýto simulovaný EP pomôže pochopiť procesy, pomocou ktorých EÚ prijíma rozhodnutia.
Prvý raz v Košiciach
„Je to aj radosť pozorovať ich, ako vedia hravo poňať vážne úlohy,“ povedala Paľová.
Ako dodala, toto podujatie sa na pôde UPJŠ v Košiciach koná po prvý raz, predchádzajúce ročníky boli v Bratislave či v Banskej Bystrici. Modelový Európsky parlament pripravil Slovensko-francúzsky univerzitný inštitút a Sciences Po Dijon s podporou Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu v SR a Francúzskeho inštitútu na Slovensku.
[ad][/ad]Odporúčané články
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.