Hasiči v Rudne nad Váhom odstraňujú škody po pretrhnutí hrádze, voda pretekajúca obcou usmrtila jednu osobu (foto)
Protipovodňová hrádza sa pretrhla vplyvom výdatných zrážok.
aktualizované 18. mája, 11:16
Hasiči pokračujú v odstraňovaní škôd po pondelkovom pretrhnutí protipovodňovej hrádze a následnej povodni v obci Rudno nad Hronom (okres Žarnovica). Voda po pretrhnutí pretekala celou obcou a zaplavovala pivnice rodinných domov. V tlačovej správe o tom informovala Katarína Križanová z komunikačného oddelenia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
Silný prúd vody už stihol zachytiť a usmrtiť jednu osobu.
V obci zasadá krízový štáb
Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce Marián Šurjanský, o 9:00 zasadne krízový štáb, ktorý rozdelí úlohy pre hasičov a ozbrojené sily, ktoré v obci pomáhajú. Povodeň spôsobila škody rôzneho rozsahu, hlavne na majetku.
„My nemáme v obci vodovod, treba čistiť studne a zabezpečiť základné veci. Škody sú na osobných automobiloch, pivniciach domov, ale aj na obytných častiach,“ popisuje následky povodne starosta s tým, že očakávajú aj príchod členov vlády a predstaviteľov Banskobystrického samosprávneho kraja.
Do obce mieri Heger s Naďom
Ako informuje Ministerstvo obrany SR, v obci Rudno nad Hronom pomáha od dnešného rána aj 25 profesionálnych vojakov. Na miesto vycestoval aj minister obrany SR Jaroslav Naď spolu s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom, ďalšími ministrami a zástupcom náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomirom Svobodom, aby priamo v obci zistili škody a poskytli akútnu a okamžitú pomoc.
„Situácia v Rudne nad Hronom je naozaj vážna. V prvom rade nám je nesmierne ľúto ľudského života, ktorý si vyžiadala nárazová povodňová vlna. Na základe požiadavky krízového štábu sme obci poskytli sily a prostriedky na odstránenie následkov povodne, pričom naši vojaci budú spolu so zložkami Hasičského a záchranného zboru pomáhať dokedy to bude potrebné. Urobíme všetko pre to, aby sa situácia v obci čím skôr stabilizovala,“ povedal minister obrany Naď.
Opatrenia nespĺňali kritériá
Protipovodňová hrádza sa pretrhla podľa preverenia pracovníkmi Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) vplyvom výdatných zrážok. „Pretrhnuté vodozádržné opatrenie zrealizované v rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí nie je majetkom nášho podniku a bolo vybudované na lesnom toku, ktorý sme prebrali do správy od Lesov SR tento rok,“ objasnil pre agentúru SITA hovorca SVP Marián Bocák.
„Odborníci už v minulosti argumentovali, že opatrenia realizované v rámci tohto projektu vo väčšine prípadov nespĺňajú požadované kritériá, nie sú vybudované odborne a s použitím vhodných materiálov,“ doplnil hovorca s tým, že tieto opatrenia boli budované v rokoch 2010 až 2012.
Generálny riaditeľ SVP Robert Hok ponúkol obci technickú a personálnu súčinnosť pri odstraňovaní škôd a stabilizácii neupravenej časti poškodeného brehu ako dôsledku pretrhnutého vodozádržného opatrenia. Upravenú časť potoka voda nepoškodila.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.