Hasiči zasahovali pri ďalšom požiari lesa. Možnou príčinou bol blesk (FOTO)
Hasiči aj dnes (26. 7.) ráno zasahovali na mieste požiaru, ktorý v pondelok vypukol na území Slovenského raja v ťažko prístupnom teréne. Potvrdil to pre agentúru SITA operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. Podľa jeho slov sú na mieste piati hasiči so štyrmi kusmi techniky. Oheň tam ešte stále tleje.
Požiar nahlásili viacerí ľudia v poludňajších hodinách neďaleko Podleska, východne od kóty Krompľa, viditeľný bol už od Letanoviec, aj z diaľnice D1. Na mieste zasahovali od začiatku profesionálni hasiči aj dobrovoľní hasiči z Hrabušíc. „Horel borovicovo-smrekovcový les, kde sa požiar šíril hlavne koreňmi, hrabankou a padajúcimi horiacimi stromami. Vďaka včasnej lokalizácii a razantnému postupu všetkých zložiek, ktoré sa na hasení zúčastnili, bol požiar lokalizovaný na ploche približne 60 x 60 metrov. A vďaka obkopaniu a neskoršiemu haseniu vodou, ktorá sa kvôli nedostupnosti prečerpávala do menšieho vozidla s kapacitou 2 500 litrov, bol po pár hodinách hasenia požiar už pod kontrolou,“ informovala Správa Národného parku Slovenský raj. Podľa nej je najpravdepodobnejšou príčinou tohto požiaru blesk, keďže približne v strede požiaroviska sa nachádzal stojaci strom čerstvo poškodený od blesku.
Správa národného parku pripomenula, že neďaleko tohto územia bol v roku 2000 zatiaľ najničivejší požiar v Slovenskom raji. Zhorelo vtedy 64 hektárov lesa a pri jeho hasení zahynuli šiesti ľudia.
Zdroj: (SITA, fa;DSe)
Galéria
Odporúčané články
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.