Havária električky stála deväť ľudských životov
Zajtra uplynie presne 40 rokov od jednej z najväčších tragédií v moderných dejinách Košíc. Pri havárii električkovej súpravy 30. októbra 1978 zahynulo deväť ľudí a desiatky sa ťažko zranili
V osudný pondelok 20 minút po siedmej ráno cestovalo v plne obsadenej súprave linky číslo 6 skladajúcej sa z dvoch električiek z Terasy na Námestie Maratónu mieru bezmála 200 cestujúcich. V polovici kopca si začali uvedomovať, že niečo nie je v poriadku. Podľa neskorších výpovedí účastníkov havárie začali totiž električky nekontrolovateľne zrýchľovať.
Najprv nastalo ticho, v ktorom cestujúci pocítili, že prvý vozeň sa nakláňa na ľavú stranu. Začali kričať na zúfalú vodičku, ktorá sa snažila spustiť brzdy. Vzápätí otvorila presklené dvere, ktoré oddeľovali jej priestor od cestujúcich a zakričala, aby niekto spustil záchranné brzdy.
[ad][/ad]Bolo však už neskoro. Súprava v rýchlosti okolo 85 km/ hod. preletela bez zastavenia zastávkou pri amfiteátri a vykoľajila sa. Predný vozeň sa prevrátil vplyvom odstredivej sily na ľavú stranu a šmýkal sa ďalej. Stiahol so sebou aj zadný vozeň. Zastavili ich až stromy na ulici Československej armády.
Na taký masaker sa nedá zabudnúť
Keď som sa dostala z ležiacej električky, bol to hrozný pohľad. Videla som množstvo krvi, odseknuté ruky, prsty, časti tiel. Bola som v úplnom šoku,“ spomínala si v dokumentárnom filme Najväčšie tragédie Slovenska účastníčka havárie Eva Motýľová, ktorá vtedy študovala na strednej škole.
Zranených zakrátko začali rozvážať sanitky do nemocníc. Vojtech Blaško, vtedajší zástupca primára na oddelení úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice na Rastislavovej ulici, kam vozili najvážnejšie zranených, koordinoval ich ďalšie presuny na zodpovedajúce oddelenia. „Bol to naozaj masaker, na ktorý sa ani po rokoch nedá zabudnúť,“ spomínal neskôr lekár na osudný deň, keď do nemocnice priviezli ľudí s rozdrvenými končatinami či dolámanými panvami. Omylom do nemocnice vtedy záchranári doviezli aj troch nebohých vrátane muža, ktorému električka pri šmýkaní oddelila hlavu od tela.
Zranilo sa 90 ľudí
Podľa oficiálneho uznesenia vyšetrovateľa Verejnej bezpečnosti Mestskej správy ZNB v Košiciach z 27. decembra 1978 utrpelo pri havárii električky 10 ľudí ťažké a 80 ľahšie zranenia. Deväť cestujúcich zomrelo priamo na mieste alebo na následky zranení či na poúrazový šok v nemocnici. Príčinou tragédie bolo podľa výsledkov vyšetrovania zlyhanie ľudského faktora.
„Vodička začala po zistení, že električka ide príliš rýchlo, konať zbrklo prepínaním rôznych vypínačov nepodstatných na ubrzdenie električky a nepoužila správnu techniku jazdy,“ píše sa v uznesení. Podľa vyšetrovateľa boli najmenej dva z troch brzdových systémov električky plne funkčné.
Vodička Marta Lileková zomrela v deň havárie popoludní v nemocnici na následky zranení a poúrazového šoku. Bezprostredne po tragédii sa po Košiciach hovorilo, že v osudný deň prišla do práce veľmi nervózna pre problémy, ktoré riešila v osobnom živote.
Od hrozivej havárie musia vodiči električiek v polovici kopca z Terasy k amfiteátru vozidlá zastaviť, aby sa podobná tragédia už nestala.
Šestáková Jana, 14 rokov, Košice
Žadanský Milan, 14 rokov, Košice
Feciskaninová Galina, 17 rokov, Bardejov
Harčariková Mária, 17 rokov, Hatalov
Lileková Marta, 26 rokov, Tichý Potok
Kolárik Igor, 36 rokov, Košice
Lešková Eva, 48 rokov, Košice
Hric Alexander, 74 rokov, Košice
Garanská Anna, 79 rokov, Košice
Odporúčané články
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.