HC Košice spustil portál venovaný histórii košického hokeja
Pri príležitosti osláv 100. výročia hokeja v meste a 60 rokov klubu, predstavil HC Košice nový webový portál, ktorý sa venuje histórii košického hokeja. A hoci sa bude obsah webu ešte dopĺňať, už teraz na ňom nájdete informácie o tituloch, rekordoch, sezónach, štatistikách, výsledkoch či významných osobnostiach.
Webový portál historia.hckosice.sk sa oficiálne stal miestom spomienok na košický hokej. Ten sa v Košiciach začal hrať v roku 1921 a klzisko v Mestskom parku je využívané dodnes. V tomto čase však ešte nebol hokejový zápas hraný v takom štýle, ako ho poznáme v súčasnosti. Hrával sa totiž takzvaný bandy hokej, o ktorom sa tiež môžete dočítať na tomto portáli.
“Sme veľmi radi, že sa nám podarilo položiť základy a vytvoriť túto platformu. Pri tvorbe obsahu nám pomáhali viacerí dobrovoľníci. Dáta a informácie sme získavali z ročeniek a archívov. Našim cieľom je na tejto stránke dať priestor všetkým osobnostiam a úspechom a uchovať tak informácie a spomienky na jednom mieste pre ďalšie generácie. Perlou obsahu tejto stránky je archív Pána fotografa Berenhauta, ktorý obsahuje unikátne kúsky hokejovej histórie,” vyjadril sa k spusteniu portálu Stanislav Mucha z HC Košice. Klub navyše vyzval verejnosť, aby im pomohla doplniť ďalšie informácie.
“Bohužiaľ, nie všetky dáta a štatistiky zo 60-tych, 70-tych a 80-tych rokov sú dostupné a určite nájdeme na stránke nezrovnalosti. Zápasový archív Československej ligy sa digitalizuje a my budeme dáta postupne opravovať a dopĺňať. Po vzhliadnutí stránky môže každý vidieť, ktoré dáta nám chýbajú. Úprimne prosíme fanúšikov, ktorí nám budú vedieť doplniť napr. fotky či krátke texty o jednotlivých hráčoch a osobnostiach, aby nám ich zaslali na adresu [email protected] . Veľmi sa ospravedlňujeme, ak sme niekoho opomenuli a budeme naozaj radi, ak spoločnými silami obsah postupne doplníme,” uviedol Mucha.
Klubu a dobrovoľníkom sa navyše podarilo získať ďalšie informácie, ktoré sa už čoskoro dostanú na web. Vďaka archívnym materiálom bude možné zmapovať éru vzniku Dukly Košice, jej prechod pod značku VSŽ a tiež informácie o kluboch Lokomotívy a Jednoty Košice. Na webe sa tak bude podieľať aj Archív mesta Košice.
Portál zahŕňa aj Sieň slávy, do ktorej sa len nedávno dostal aj František Kolláth známy ako Šulo. Dočítať sa však môžete aj o Ladislavovi Trojákovi, po ktorom bol pomenovaný Zimný štadión Ladislava Trojáka, dnes známy ako Steel Aréna.
Na tvorbe portálu sa podieľalo viacero dobrovoľníkov a nadšencov košického hokeja. Vývoj stránky im trval takmer rok a datuje informácie až k samotnému začiatku hokeja v Košiciach.
“Úprimne ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, ktorí nám pomohli so zháňaním fotiek, dát, videí, ročeniek, písaním textov. Mali sme obrovské šťastie a natrafili na p. Hrica, ktorý nám pomohol zmapovať dizajny dresov z jednotlivých sezón. Stránka by neexistovala bez pričinenia a hodín zamestnancov spoločnosti Ness. Mário Patlevič dal stránke jedinečný dizajn. Veľký srdciar Mišo Ruščák ju “zhmotnil” a naplnil aj veľkú časť obsahu. Spoločne s Mišom sme nad stránkou strávili veľa času, no veríme, že výsledok stojí za to. Stránka je samozrejme venovaná všetkým osobostiam, ktoré túto históriu napísali a nám všetkým bolo a je cťou a povinnosťou uchovať ju pre ďalšie generácie,” vyjadril sa Mucha.
Zdroj: (HC Košice, DK)
Odporúčané články
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.