HERA predstavila zoznam troch najväčších hrozieb pre zdravie
Úrad Európskej únie pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) v utorok predstavil zoznam troch najväčších hrozieb pre zdravie, ktoré vyžadujú koordináciu opatrení na úrovni únie v kontexte medicínskych protiopatrení. Správna rada HERA sa dohodla na zozname, ktorý obsahuje tri kategórie hrozieb, ktoré sa môžu rozšíriť v členských štátoch, a to patogény s vysokým pandemickým potenciálom; chemické, biologické, rádiologické a jadrové hrozby a hrozby vyplývajúce z antimikrobiálnej rezistencie. Na svojej webstránke o tom informuje Európska komisia.
Patogény s vysokým pandemickým potenciálom zahŕňajú špecifické vírusové čeľade, ktoré vyvolávajú obavy, pričom sa tu berie do úvahy aj zoonotická povaha najzávažnejších vznikajúcich infekčných chorôb. Táto kategória zahŕňa hlavne čeľade respiračných RNA vírusov.
Ako uvádza EK, chemické, biologické, rádiologické a jadrové hrozby pochádzajú z náhodného alebo úmyselného uvoľnenia, berúc do úvahy globálne geopolitické napätie, ako aj incidenty spôsobené nečestnými aktérmi. Takéto látky identifikovali na základe pravdepodobnosti ich výskytu a ich potenciálneho vplyvu na ľudské zdravie.
Hrozby vyplývajúce z antimikrobiálnej rezistencie predstavujú jedno z najväčších ohrození pre ľudské zdravie. Samotná antibakteriálna rezistencia spôsobuje ročne odhadom viac ako 1,2 milióna úmrtí na celom svete.
Identifikácia kľúčových hrozieb pre bezpečnosť zdravia spúšťa proces na zabezpečenie vývoja, výrobnej kapacity a zväčšenia výroby, obstarávania a potenciálneho skladovania liekov, diagnostiky, zdravotníckych pomôcok a osobných ochranných prostriedkov, ako aj iných zdravotníckych protiopatrení s cieľom zabezpečiť ich dostupnosť a prístupnosť v prípade potreby. HERA spolu s ďalšími útvarmi Komisie a agentúrami EÚ zabezpečí, aby v súvislosti s dostupnosťou medicínskych protiopatrení investície neustále smerovali k ochrane verejného zdravia a zdravotnej bezpečnosti.
Zdroj: (SITA, ns;it)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.