História košickej ZOO

Prví obyvatelia
Prvými obyvateľmi košickej ZOO boli kone plemena Hucul. Karol Seman kobylu plemena Hucul našiel až v Krajnej Porúbke, odkiaľ ju kúpil za 16 000 korún (približne 530 eur). Kobyla sa volala Líza. V rovnaký mesiac pribudli ďalšie dve z Topoľčaniek. Keďže v tom čase ZOO ešte nemala svoje priestory, umiestnili ich na roľníckom družstve v okolí Košíc.
Ako je uvedené na stránkach košickej ZOO, v súčasnosti tam žije 285 druhov zvierat, taktiež práve v košickej ZOO môžeme nájsť najväčšiu voliéru na Slovensku a najväčší areál medveďa hnedého v ZOO v strednej Európe. V roku 2002 sa v košickej ZOO narodili medvedie pätorčatá, to možno považovať za obrovský chovateľský úspech, ktorý bol zapísaný aj do svetovej Guinnesovej knihy rekordov. Z týchto pätorčiat dodnes žijú v ZOO dva.

V roku 2011 bol v Košickej ZOO vybudovaný náučný botanický chodník, ku ktorému v roku 2012 pribudol vtáčí chodník. O rok na to včelársky a v roku 2015 aj geologický, ktorý porovnáva pohoria Karpaty a Altaj nachádzajúce sa v Strednej Ázii. ZOO Košice je zapojená aj do medzinárodnej záchrany biodiverzity v rôznych programoch. Napríklad v 80. a 90. rokoch sa podieľala na repatriácii rysa karpatského do voľnej prírody vo Francúzsku a Česku.

V Košickej ZOO je naozaj čo vidieť. Okrem veľkého množstva zvierat, ktoré sa tam nachádzajú, ponúka aj viaceré zážitkové programy, ako napríklad Deň ošetrovateľom ZOO, Offroad, Noc v ZOO a počas letných prázdnin aj prímestský tábor.
(B.K)