Hlava štátu vymenovala 30 nových profesorov a profesoriek

Zuzana Čaputová dnes vymenovala 30 nových profesorov a profesoriek vysokých škôl. Hlava štátu novovymenovaných profesorov vyzvala, aby so študentmi viedli kultivovaný dialóg, učili ich tolerancii a motivovali ich k občianskej angažovanosti. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Čaputová si želá, aby čo najviac absolventov slovenských vysokých škôl ostávalo na Slovensku. „V zahraničí mi mladí ľudia hovoria, že od návratu domov ich odrádza tiež netolerancia, neúcta k vzdelanosti, veľký vplyv dezinformácií a celková atmosféra v našej spoločnosti. Vy sa profesormi stávate v situácii, keď všetky tieto javy u nás naberajú obrovské rozmery,“ skonštatovala prezidentka.
Prezidentka profesorom pripomenula, že budú určovať aj spoločenské štandardy. „Aj od vás bude závisieť, či úroveň spoločenskej diskusie a našu schopnosť čeliť napríklad výzvam, akými sú pandemická alebo klimatická kríza, bude určovať krik z internetu alebo to bude veda a poznanie,“ uzavrela Čaputová.
Novými profesormi sa stal Martin Bednárik (inžinierska geológia), Mária Belovičová (verejné zdravotníctvo), Vanda Benešová (aplikovaná informatika), Dagmar Cagáňová (ekonomika a manažment podniku), Peter Čajka (medzinárodné vzťahy), Ľubomír Čunderlík (obchodné a finančné právo), György Domokos (odborová didaktika), Eduard Droberjar (klasická archeológia), Martina Ivanová (slovenský jazyk a literatúra), Štefan Janeček (molekulárna biológia), Alexandra Kolenová (pediatria), Dušan Kostrub (predškolská a elementárna pedagogika), Pavol Kráľ (ekonomika a manažment podniku), Viera Kubičková (obchod a marketing), Jozef Kúdelčík (elektrotechnológie a materiály), Viera Lehotská (röntgenológia a rádiológia), Martin Lukáčik (ekonometria a operačný výskum), Miroslav Lysý (teória a dejiny štátu a práva), Marek Majdan (verejné zdravotníctvo), Jozef Malach (pedagogika), Gertrúda Mikolášová (verejné zdravotníctvo), Peter Mikuláš (masmediálne štúdiá), Peter Popelka (hygiena potravín), Ľuboš Rojka (systematická filozofia), Juraj Rusnák (všeobecná jazykoveda), Ľubomír Straka (patologická anatómia a súdne lekárstvo), Jozef Šidlo (patologická anatómia a súdne lekárstvo), Erik Šoltés (kvantitatívne metódy v ekonómii), Jana Tóthová (fyzikálne inžinierstvo) a Barbara Ukropcová (normálna a patologická fyziológia).
(SITA, jme;DSe)
Odporúčané články

V sobotu 14. júna 2025 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach uskutočnila výnimočná udalosť – slávnosť kňazskej vysviacky. Košická arcidiecéza prijala medzi svojich duchovných pastierov troch novokňazov: Dominika Marušu, Patrika Janóa a Dávida Černigu.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Ocenenie Hercova misia si z 31. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film v Košiciach prevzal známy slovenský herec Milan Ondrík, in memoriam bol Cenou Milana Lasicu ocenený herec Ivan Mistrík. Cenu Milana Lasicu, ktorý bol prvým a jediným prezidentom Art Filmu, odovzdali po prvýkrát.