Hlavný hygienik pripomína, čo robiť po pozitívnom teste a kedy je nutné sa izolovať

Vzhľadom na vysoký denný počet nových prípadov ochorenia COVID-19 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripomína pravidlá súvisiace s domácou izoláciou a karanténou. Hlavný hygienik Ján Mikas v tlačovej správe opísal, čo má človek na základe platnej vyhlášky robiť po pozitívnom teste na prítomnosť koronavírusu.
Po pozitívnom teste by mal nakazený o tomto výsledku informovať lekára, a tiež všetky osoby, s ktorými bol v úzkom kontakte dva dni pred odberom pozitívnej vzorky, respektíve dva dni pred prvými príznakmi. V izolácii je nutné byť najmenej 10 dní od odobratia vzorky alebo od dňa objavenia sa prvých príznakov. Karanténu je možné ukončiť iba ak dotyčný v posledných troch dňoch izolácie nemal žiadne príznaky. Konkrétne ide o zvýšenú teplotu, kašeľ, únavu, dýchavičnosť, stratu chuti alebo čuchu. Izoláciu je zároveň možné ukončiť až na základe rozhodnutia všeobecného lekára, ktorý zdravotný stav posúdi.
V prípade úzkeho kontakte s pozitívnou osobou alebo pri výskyte príznakov COVID-19 je takisto nutné ísť okamžite do karantény. To platí pre neočkované osoby, ale aj pre plne zaočkovaných ľudí a tých, ktorí ochorenie prekonali. S príznakmi je možné ihneď podstúpiť odpoved. Neočkovaní ľudia, ktorí prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívne testovanou v priebehu nasledujúcich dvoch dní alebo s osobou s nariadenou karanténou, sa musia takisto izolovať. Ak sú bez príznakov, odpoved podstupujú najskôr na piaty deň od posledného kontaktu.
Karanténa sa končí v prípade, ak sa u osoby nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia, výsledok testu vykonaného najskôr v piaty deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou je negatívny a zároveň uplynulo sedem dní od posledného kontaktu. Končí sa tiež, ak odpoved nebol vykonaný a počas 10 dní od posledného kontaktu sa príznaky neobjavili. Izoláciu je možné ukončiť aj uplynutím 10 dní od posledného kontaktu v prípade, ak o tom rozhodne lekár. Pre zaočkované osoby a tých, čo ochorenie COVID-19 prekonali platí, že ak prišli do úzkeho kontaktu s osobou, ktorá bola v priebehu nasledujúcich 2 dní pozitívne testovaná na COVID-19 alebo mala nariadenú izoláciu, do karantény ísť nemusia a nemusia sa ani testovať. Mali by však približne týždeň sledovať svoj zdravotný stav, preventívne minimalizovať kontakt s ostatnými ľuďmi a nosiť respirátor. Akonáhle sa však u očkovanej osoby vyvinie hoci jeden z príznakov, musí ísť do karantény.
Zdroj: (SITA, it;pla)
Odporúčané články

Otvorenie nového školského roka 2023/2024 bolo pre študentov župnej SOŠ priemyselných technológií na Učňovskej 5 v Košiciach – Šaci výnimočné. Košický samosprávny kraj (KSK) ako jej zriaďovateľ pomohol s financovaním rekonštrukcie zázemia plavárne. O novinke informuje na svojom webe KSK.

Už niekoľkokrát sme sa na našom portáli pozastavili nad tým, prečo drží predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka ochrannú ruku nad šéfom jeho Správy ciest (SC KSK) Antonom Tirščom. Pred časom sme upozornili na to, že prenájom techniky na údržbu ciest od firmy Tempus Trans je pre KSK, mierne povedané, nevýhodný a kraj tak doslova vyhodí 30 miliónov eur von oknom, alebo do tej správnej peňaženky.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) vstúpil do medzinárodného projektu zameraného na predpovedanie a prevenciu bleskových povodní. Mal by priniesť návrh integrovaného riešenia opakujúcich sa povodňových stavov. Ide o projektový zámer, ktorý sa realizuje na Slovensku aj v európskych krajinách, pričom jeho alokácia pre PSK je vo výške viac ako 346-tisíc eur.