Hlavný rozhodca v Čani skolaboval v kabíne
KOŠICE– Jedným z prvých, ktorí pocítili na vlastnom zdraví účinky jedovatého plynu na ľadovej ploche v Čani, bol hlavný rozhodca dvoch posledných zápasov na turnaji Peter Peterčák. Práve on je aj jedným z dvoch pacientov, ktorí pri ošetrení v hyperbarickej komore v šačianskej nemocnici kúru kvôli tlaku nevydržali.
Ako nám dnes ráno v telefonickom rozhovore povedal, zdravotné problémy mal už pri prvom pískanom zápase. “Tvrdli mi nohy a ťažko sa mi dýchalo, sem-tam som pocítil závrat. Mám už vyše 60 rokov. Hoci stále športujem a som v dobrej kondícii, už sa mi párkrát v minulosti zatočila hlava. Preto som si myslel, že som len vo vydýchanej hale dehydrovaný, tak som chodil piť na striedačku,” opisuje začiatok udalostí niekdajší ligový rozhodca.
Problémy vyvrcholili 3-4 minúty pred koncom finále, keď si už na striedačku musel ísť sadnúť. “Prišiel ku mne ošetrovateľ, dal sa mi napiť. O chvíľu som sa vrátil na ľad, ale zrazu sa mi začali podlamovať nohy a nedovidel som na čísla na ukazovateli skóre. Potom som videl, ako postranný rozhodca spadol. Šiel som do kabíny, ale ani som nevedel otvoriť dvere,” spomína dnes pacient Peterčák.
Viaceré chvíle z takmer osudného večera si ani nepamätá. “Zrazu som bol mokrý, asi som sa osprchoval, ale nepamätám si na to. Len na chaos, svietiace prístroje v rukách hasičov v maskách a ako ma vezú do nemocnice. V hyperbarickej komore som ja a ešte jedna pacientka nevydržali ten tlak. Od bolesti sa mi išla rozletieť hlava a to už nehovorím o bolesti uší. Musel som včera podstúpiť menšiu operáciu uší, aby som vydržal ďalšie kúry v hyperbarickej komore,” hovorí optimistický športovec.
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).