Hlavu štátu by malo byť možné voliť aj poštou
Prezidenta SR by malo byť pri najbližších voľbách možné voliť aj poštou zo zahraničia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý dnes (28. 9.) schválila vláda s pripomienkou.
Voliť hlavu štátu tak budú môcť voliči, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR, a voliči, ktorí majú trvalý pobyt na území SR a v čase volieb sa zdržiavajú mimo jej územia. Návrh, ktorý má v prípade odobrenia parlamentom nadobudnúť účinnosť v marci budúceho roka, zároveň vytvára legislatívne predpoklady na spojenie druhého kola voľby prezidenta a volieb do Európskeho parlamentu.
Novela podľa ministerstva vnútra zároveň reaguje na poznatky z aplikačnej praxe z predošlých volieb do Národnej rady SR. Ukázalo sa totiž, že hlasovanie poštou voličmi, ktorí majú trvalý pobyt na území SR, prostredníctvom obcí ich trvalého pobytu, prináša veľa úskalí, ktoré spôsobili nespokojnosť voličov. Takými boli napríklad doručenie neúplnej zásielky, oneskorené zasielanie zásielok alebo nedostatočná komunikácia s voličom.
Preto novela zavádza informačný systém pre voľbu poštou, pomocou ktorého sa volič zapíše do osobitného zoznamu voličov a prostredníctvom ktorého bude informovaný o pohybe poštovej zásielky a hlasovacieho lístka. Takisto zavádza možnosť získania hlasovacieho lístka z webovej stránky ministerstva vnútra. Podstatnou zmenou pri uplatňovaní voľby poštou je podľa rezortu zároveň skutočnosť, že žiadatelia už nebudú musieť komunikovať s obcou ich trvalého pobytu, ale všetky žiadosti budú prostredníctvom informačného systému pre voľbu poštou adresované na jedno miesto, ktorým bude ministerstvo vnútra.
„V prípade elektronicky podanej žiadosti prostredníctvom informačného systému voličovi pre zaregistrovanie do zoznamu voličov postačuje uviesť rodné číslo a číslo občianskeho preukazu alebo rodné číslo a číslo cestovného dokladu SR. V tomto prípade ostatné údaje potrebné na zápis voliča do osobitného zoznamu voličov ministerstvo získa z údajov obsiahnutých v informačných systémoch ako register fyzických osôb, evidencia občianskych preukazov a centrálna evidencia cestovných dokladov,“ vysvetlil rezort. Ďalej volič podľa ministerstva musí uviesť adresu v zahraničí, na ktorú mu ministerstvo vnútra zašle hlasovaciu obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky ministerstva vnútra a návratnú obálku s poučením. „Pre komunikáciu s informačným systémov volič uvedie svoju e-mailovú adresu,“ uviedlo ministerstvo.
Pre voľby poštou budú podľa ministerstva vytvorené aj špeciálne okrsky. „Osobitný okrsok sa utvára tak, aby zahŕňal spravidla 4 000 voličov,“ uviedol rezort. Pre predmetné okrsky sa vytvoria okrskové volebné komisie, ktorých úlohou bude najmä preberanie návratných obálok od ministerstva, sčítavanie hlasov a vyhotovovanie zápisnice o výsledku hlasovania poštou a odovzdávanie volebných dokumentov do úschovy ministerstvu vnútra.
Zdroj: (sa, mt)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.