Horúčka nie je choroba, upozorňujú záchranári. Ako ju zvládnuť?
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky informovalo, že vysoké teploty a respiračné ťažkosti patria aktuálne k najčastejším príčinám zásahov záchranárov.
Operačné stredisko preto upozorňuje, že horúčka nie je choroba, ale obranná reakcia organizmu. Horúčka má podľa záchranárov význam a zvládnuť sa dá aj v domácich podmienkach.
“Ak je nižšia ako 38,5 stupňov Celzia, dodržiavame pitný režim a pokoj na lôžku, nie je potrebné užívať antipyretiká, teda lieky na zníženie teploty (výnimkou sú deti, u nich znižujeme teplotu už pri hodnote 38 stupňov Celzia, v prípade bábätiek a detí, ktoré majú sklon k febrilným kŕčom, aj nižšiu. Vtedy antipyretiká podáme ihneď a dieťa sledujeme),” vysvetľuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR.
Lieky na zníženie teploty sa začínajú podávať v prípade, že je teplota vyššia ako 38,5 stupňov Celzia. Zároveň by sa malo telo aj ochladzovať studenými obkladmi alebo zábalmi. Pacienta s horúčkou je potrebné ovinúť vyžmýkanou mokrou plachtou tak, aby končatiny ostali voľné. “Meníme po 15 minútach, nepoužívame studenú vodu, ale vlažnú. Prípadne pacienta môžeme aj osprchovať vlažnou vodou. Ak sú ruky a nohy studené, zábaly nerobíme,” upozorňujú záchranári.
Pri horúčke je dôležité nezabúdať na pitný režim a piť dostatok tekutín – vodu, slabý čaj, riedené ovocné šťavy a vývar. “Ak je pacient apatický, odmieta piť, vyhľadáme odbornú pomoc. Svojho lekára kontaktujeme aj vtedy, ak horúčka neklesne po 3 dňoch. Ak má ťažkosti s dýchaním, modré pery, v prípade dieťaťa prvýkrát febrilné kŕče alebo je mladšie ako dva mesiace, okamžite kontaktujeme tiesňovú linku 155,” uviedli záchranári.
(ZL)
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.