Horúčka nie je choroba, upozorňujú záchranári. Ako ju zvládnuť?
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky informovalo, že vysoké teploty a respiračné ťažkosti patria aktuálne k najčastejším príčinám zásahov záchranárov.
Operačné stredisko preto upozorňuje, že horúčka nie je choroba, ale obranná reakcia organizmu. Horúčka má podľa záchranárov význam a zvládnuť sa dá aj v domácich podmienkach.
“Ak je nižšia ako 38,5 stupňov Celzia, dodržiavame pitný režim a pokoj na lôžku, nie je potrebné užívať antipyretiká, teda lieky na zníženie teploty (výnimkou sú deti, u nich znižujeme teplotu už pri hodnote 38 stupňov Celzia, v prípade bábätiek a detí, ktoré majú sklon k febrilným kŕčom, aj nižšiu. Vtedy antipyretiká podáme ihneď a dieťa sledujeme),” vysvetľuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR.
Lieky na zníženie teploty sa začínajú podávať v prípade, že je teplota vyššia ako 38,5 stupňov Celzia. Zároveň by sa malo telo aj ochladzovať studenými obkladmi alebo zábalmi. Pacienta s horúčkou je potrebné ovinúť vyžmýkanou mokrou plachtou tak, aby končatiny ostali voľné. “Meníme po 15 minútach, nepoužívame studenú vodu, ale vlažnú. Prípadne pacienta môžeme aj osprchovať vlažnou vodou. Ak sú ruky a nohy studené, zábaly nerobíme,” upozorňujú záchranári.
Pri horúčke je dôležité nezabúdať na pitný režim a piť dostatok tekutín – vodu, slabý čaj, riedené ovocné šťavy a vývar. “Ak je pacient apatický, odmieta piť, vyhľadáme odbornú pomoc. Svojho lekára kontaktujeme aj vtedy, ak horúčka neklesne po 3 dňoch. Ak má ťažkosti s dýchaním, modré pery, v prípade dieťaťa prvýkrát febrilné kŕče alebo je mladšie ako dva mesiace, okamžite kontaktujeme tiesňovú linku 155,” uviedli záchranári.
(ZL)
Odporúčané články
V Banskej Bystrici vrcholia prípravy na veľkolepé oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP), ktoré sa uskutočnia zajtra, 29. augusta. Dnešný deň je venovaný sprievodnému programu, ktorý ponúka širokú škálu aktivít pre verejnosť.
Tento rok sa bude konať jubilejný 100. ročník Košického maratónu mieru (MMM), ktorý oslávi svoje storočie bohatým sprievodným programom. Najstarší maratón v Európe, ktorý vznikol v roku 1924, prinesie pestré podujatia a aktivity nielen v deň hlavného preteku, ale počas celého októbra. Vrcholom osláv bude symbolický beh z Turne nad Bodvou do Košíc, ktorý sa uskutoční presne 100 rokov po prvom maratóne na Slovensku.
Včera, 21. augusta, si Košičania spomínali na tragické udalosti spred 56 rokov, keď vojská Varšavskej zmluvy vstúpili na územie bývalej Československej socialistickej republiky. Invázia z 21. augusta 1968 bola zameraná na potlačenie snahy o reformy a demokratizáciu, známu ako Pražská jar, a zanechala hlbokú jazvu v histórii našej krajiny.