Hubári, majte oči na stopkách

Sezóna húb je v plnom prúde, a preto práve teraz narazíte v lesoch na viacero hubárov. Pri každej návšteve lesa je však namieste ostražitosť a zvýšená obozretnosť, a to práve kvôli výskytu medveďov aj na východnom Slovensku.
“Na východnom Slovensku máme hlásený nepravidelný výskyt medveďa hnedého. Z okolia Košíc dostal Zásahový tím hlásenie z minulého týždňa, kedy bolo Zásahovému tímu nahlásené ručanie v lokalite Studnička. Nešlo však o ručanie medveďa, ale jeleňa, ktoré majú v tomto období ruju. Medveď bol v košických lesoch spozorovaný v lete, jednalo sa však o jednorazové spozorovanie,” uviedla pre KOŠICE: DNES Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky. Zároveň potvrdila aj spoluprácu s pracovníkmi Správy Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove ŠOP SR, tí situáciu monitorujú a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa medveď trvalo vyskytoval v týchto oblastiach.
Medvede majú na celom Slovensku, a výnimkou nie je ani východné Slovensko, svoj prirodzený biotop a tvoria súčasť živočíšnej ríše. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) apeluje na zvýšenú obozretnosť, avšak neudáva žiaden dôvod na paniku. Na pozore by ste sa mali mať prevažne v lesnom, zarastenom teréne a v húštinách. Pri prechádzaní lokalitami, kde je riziko zhoršenej viditeľnosti, odporúča ŠOP SR použiť zvukový prejav a držať sa v skupine ľudí, či mať pri sebe sprej na medvede.
Medveď hnedý je chránený živočích, kvôli ktorému sa realizuje projekt zameraný na výskum a ochranu veľkých šeliem, a tak vznikol zásahový tím pre medveďa hnedého. ŠOP SR stále apeluje na ľudí, ktorí spozorujú medveďa neďaleko ľudských obydlí, aby sa obrátili na linky tiesňového volania alebo na spomínaný zásahový tím.
(VT)
Odporúčané články

Medzinárodný deň žien (MDŽ) sa každoročne oslavuje 8. marca ako symbol solidarity, boja za rovnoprávnosť a zlepšenie postavenia žien v spoločnosti. Hoci sa sviatok spája najmä so súčasnosťou, jeho korene siahajú hlboko do minulosti.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

Ako pripomenuli na sociálnej sieti, košickí lesníci sa tradične venujú ochrane tiahnucich žiab, ktoré sa presúvajú zo zimovísk na miesta rozmnožovania.