Hygienici očakávajú po vianočných prázdninách nárast chorobnosti
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) očakáva po vianočných prázdninách nárast chorobnosti. K celoštátnej chrípkovej epidémii obvykle dochádza na prelome januára a februára, ale môže to byť aj skôr. Predchádzajúce dve chrípkové sezóny boli neštandardné.
„V dôsledku vtedy prebiehajúcich fáz pandémie COVID-u boli celoplošne nastavené opatrenia a celoštátnu chrípkovú epidémiu sme nezaznamenali,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. Obdobný vývoj chorobnosti počas aktuálnej chrípkovej sezóny Úrad verejného zdravotníctva očakával. Cez sviatky zvykne každý rok počet chorých klesnúť, pretože deti sa vtedy nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí.
Hygienici odporúčajú obmedziť podávanie rúk, objímanie pri pozdrave, nedotýkať sa tváre a očí neumytými rukami a nezdieľať osobné predmety s inými ľuďmi. Radia dodržiavanie respiračnej etikety, a to kýchanie a kašľanie do vreckovky, nie do dlane. Použité vreckovky treba vyhodiť do uzatvárateľných nádob na odpad a následne si umyť ruky vodou a mydlom alebo si ich vydezinfikovať.
Respirátorom sa hygienici odporúčajú chrániť v preplnenej hromadnej doprave, v plných obchodoch či na hromadných podujatiach. „Nosenie respirátora je stále povinné na miestach, kde sa predpokladá zvýšený pohyb chorých, zraniteľných skupín populácie, respektíve osôb s narušenou imunitou. Vo vybraných prípadoch je prípustné aj rúško,“ uviedol Mikas. Týka sa to sociálnych a zdravotníckych zariadení vrátane lekární.
Okrem toho možno svoju obranyschopnosť podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B a vitamínu D. Získať sa dajú konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu. Hygienici tiež radia každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, dostatok spánku, aktívny životný štýl, otužovanie a oblečenie primerané počasiu.
Zdroj: SITA kh, ma
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.