Hygienici si posvietili na umelé kúpaliská a vodné nádrže
Štátny zdravotný dozor pri poslednej kontrole preveril či prevádzkovatelia kúpalisk vykonávajú činnosť v súlade s vydaným rozhodnutím na uvedenie priestorov zariadenia do prevádzky a so schváleným prevádzkovým poriadkom. Hygienici skontrolovali kvalitu vody na kúpanie, ale aj výsledky vykonaných laboratórnych analýz v súlade s príslušnou vyhláškou.
Kontrolu kvality vody na umelých kúpaliskách spojenú s kontrolou areálov kúpalísk vykonáva štátny zdravotný dozor vždy pred začiatkom prevádzky zariadenia a počas kúpacej sezóny raz mesačne, prípadne podľa aktuálnej situácie. Kontrolu kvality vody v nádržiach určených na kúpanie vykonávajú hygienici raz za dva týždne podľa vopred vypracovaného harmonogramu. Vodu v Štrkovisku Jazero kontrolujú vo zvýšenej frekvencii z dôvodu realizácie opatrení na zlepšenie kvality vody.
Kúpaliska nemajú žiadne nedostatky
Kvalita vody v košických kúpaliskách je podľa slov vedúcej oddelenia hygieny zložiek životného prostredia RÚVZ Košice Marcely Ferencovej v poriadku.
„Do dnešného dňa sme nezaznamenali žiadne nedostatky v prevádzke kúpalísk. Taktiež sme nevydali zákaz kúpania z dôvodu nevyhovujúcej kvality vody na kúpanie. V 28. kalendárnom týždni odporučil tunajší úrad osobám s oslabenou imunitou nekúpať sa v štrkovisku Jazero z dôvodu mierneho nárastu počtu buniek siníc, ktorý však nepresiahol medznú hodnotu stanovenú pre tento ukazovateľ v príslušnej vyhláške. Už v 29. kalendárnom týždni kvalita vody vyhovovala na kúpanie bez akýchkoľvek odporúčaní pre osoby s oslabenou imunitou,” informovala Ferencová.
Kvalitu vody monitorovali aj na vodných plochách
Výkon štátneho zdravotného dozoru monitoruje kvalitu vody na všetkých vodných plochách, ktoré sú určené na kúpanie. V roku 2016 boli rozhodnutím tunajšieho úradu uvedené do prevádzky tieto umelé kúpaliská: Triton, Ryba, Mestské kúpalisko na Rumanovej ulici, Kúpalisko ČH Košice na Protifašistických bojovníkov 5, Letný areál Mestskej krytej plavárne na Protifašistických bojovníkov 4, Mestské kúpalisko v Moldave nad Bodvou a Mestské kúpalisko v Medzeve.
„Kvalitu vody monitorujeme v prírodných nádržiach Pod Bukovcom, Ružín (Košice – okolie) a Jazero. Všetky tieto vymenované umelé kúpaliská a prírodné vodné nádrže majú vodu vhodnú na kúpanie,” uviedla Ferencová.
Čo robiť, aby sa kvalita vody nezhoršila?
„Dodržiavať základné zásady osobnej hygieny by mal každý návštevník kúpaliska. Navštevovať by ich nemali ľudia, ktorým to ich zdravotný stav neumožňuje. Hlavne ak majú príznaky infekčných či iných vodou prenosných ochorení. Návštevníci kúpaliska by mali pravidelne používať záchody a sprchovať sa vždy pred vstupom do vody,” odporúča vedúca oddelenia hygieny zložiek životného prostredia RÚVZ Košice Marcela Ferencová.
(KUS)
Ilustračné foto: veja
Odporúčané články
Upozornil na to predseda Asociácie predajcov pyrotechniky Tomáš Šmitala a vysvetlil, aká zábavná pyrotechnika sa tento rok môže používať, a ktorá je naopak zakázaná. Ako uviedol, predajcovia sa totiž stretávajú s mylnými domnienkami, že predaj a použitie zábavnej pyrotechniky je zakázaný úplne.
Mestskí policajti sa opäť osvedčili ako záchrancovia v kritických situáciách. Vo večerných hodinách 1. januára 2025 zasahovali pri záchrane muža, ktorý sa ocitol v ľadovej vode jazera v lokalite medzi Čiernomorskou a Azovskou ulicou.
Na prelome rokov budú všetky parkovacie automaty v Košiciach odstavené. Ako informuje mesto Košice, parkovacie automaty budú vypnuté od 28. decembra 2024 do 2. januára 2025, a to z dôvodu plánovaného technického zásahu.