I. Korčok ocenil exministra Kukana a ďalších Slovákov úspešne pôsobiacich v zahraničí
Najvyššie vyznamenanie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR), teda medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu, prevzal bývalý minister zahraničia Eduard Kukan. Na slávnostnom podujatí vo štvrtok 26. augusta mu ju v Palugayovom paláci udelil minister zahraničia Ivan Korčok (nom. SaS).
Kukan vyznamenanie dostal za svoj významný prínos pre slovenskú diplomaciu, budovanie profesionálnej slovenskej zahraničnej služby a za reprezentáciu Slovenska v Organizácii Spojených národov či v Európskom parlamente. „Je potrebné pamätať si, že príbeh Slovenska mohol byť výrazne odlišný, ak by naša krajina neurobila zásadné rozhodnutie a nenastúpila na úspešnú integračnú cestu koncom 90. rokov. Práve minister Kukan bol pri zásadných rozhodnutiach, ktoré umožnili náš vstup do EÚ a NATO,“ povedal Korčok. Doplnil, že tieto organizácie dnes tvoria základné piliere zahraničnej politiky a garantujú bezpečnosť a prosperitu Slovenska.
Šéf slovenskej diplomacie udelil ocenenie Vyslanec dobrej vôle opernej dive a sopranistke Edite Gruberovej, hoteliérovi a prezidentovi siete hotelov Henrymu Kallanovi a vedcovi a univerzitnému profesorovi ekonómie Ľubošovi Pástorovi. Ocenenie Vyslanec dobrej vôle je určené úspešným Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia v zahraničí a svojou prácou reprezentujú Slovensko.
Podľa Korčoka je tu doba, v ktorej je “kultivovaný názor odborníkov prekričaný hlasno tlmočenými pocitmi a odbornosť a úspech nie sú vždy predmetom ocenenia“. „Osobne mi preto veľmi záleží na tom, aby rezort diplomacie myslel na ľudí, ktorí nám robia dobré meno v zahraničí a sú špičkami vo svojej oblasti. Ako spoločnosť si potrebujeme pripomínať úspešné príbehy Slovákov pôsobiacich doma aj v zahraničí a ich talent aj oceniť,“ uzavrel minister.
Zdroj: (SITA, kh;jme/ d.p.)
Odporúčané články
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.