I. Korčok odmieta byť označovaný za hungarofóba
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) opätovne odmieta, že by bol hungarofób. V ôsmich bodoch, ktoré poskytol komunikačný odbor ministerstva, Korčok argumentuje a vysvetľuje kroky a reakciu slovenskej diplomacie na účasť predsedu maďarského parlamentu Lászloa Kövera na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne v pondelok 2. augusta.
Podľa neho maďarská strana vie, že k tejto otázke majú vláda SR aj slovenské demokratické parlamentné strany diametrálne odlišný postoj. Zároveň poznamenal, že v prípade, ak ide vysoký predstaviteľ štátu na návštevu, a nie je to na pozvanie prijímajúcej krajiny, dopredu povie, za akým účelom a na aké podujatie. Vysvetlil, že nejde iba o normálny postup v diplomacii, ale hosťujúca krajina zodpovedá za jeho bezpečnosť. Zároveň je podľa neho prejavom rešpektu z druhej strany dať vedieť, čo tam bude robiť. Maďarská strana však tento krok nepodnikla. Podotkol, že nevyťahuje maďarskú kartu, ale vždy iba reaguje. Chce ubezpečiť všetkých občanov SR, že v takýchto situáciách sa ohradí vždy aj v budúcnosti. Vníma to totiž ako svoju povinnosť.
„Prosím maďarských predstaviteľov, aby prestali dávať Slovensku lekcie z dejepisu. Pripomínam, že každý európsky národ utrpel historické krivdy a platí, že to, čo jeden cíti ako krivdu, druhý vníma ako spravodlivosť, začiatok slobody a koniec poroby. Tak to bolo v roku 1918 s tým, že história vtedy nezačala. Naopak, boli urobené rozhodnutia, ktoré sú dodnes jej dôsledkom,“ uviedol Korčok. Dodal, že ak sa s týmto spoločnosť nezmieri, budú sa terajšej aj budúcim generáciám podlamovať nohy pod bremenom zložitej európskej histórie. Konštatoval, že zo strany Slovenska nie sú otvárané historické témy – v mene budúcnosti, pričom na prežitú históriu Slováci nezabudli. Ozrejmil, že „nikto zo Slovenska nechodí do Maďarska na pamätníky Trianonu zapaľovať naše vatry zvrchovanosti, ani prednášať plamenné reči o tom, čo pre Slovákov znamenal život do roku 1918“, pretože nechcú spôsobovať bolesť Maďarom.
Šéf diplomacie zdôraznil, že partnerom Maďarska sú vláda SR a politickí predstavitelia štátu. „Hovorme spolu a vyhneme sa tak nedorozumeniam, jatreniu rán a negatívnym emóciám,“ povedal. Je pripravený hovoriť s maďarskými predstaviteľmi, ktorí majú potrebu hovoriť o čomkoľvek, čo ich vo vzťahu k Slovensku ťaží. Táto diskusia by však nemala byť cez verejné odkazy a prednášky, ktoré vťahujú späť do tragického 20. storočia. Poprosil všetkých maďarských politikov na Slovensku vrátane vládnych, aby pochopili, že keď sa ohradí voči Budapešti, alebo má iný postoj napríklad aj v európskych otázkach, nie je to namierené proti maďarským spoluobčanom na Slovensku. Upozornil tiež, že názov našej krajiny je Slovensko, respektíve Slovenská republika a nie Felvidék. Používanie tohto názvu zo strany maďarských štátnych predstaviteľov nie je podľa neho prejavom „susedskej empatie“.
Zdroj: (SITA, adz;DSe/ d.p.)
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.