Informačná tabuľa vám poradí, ako kŕmiť vodné vtáky (FOTO)

Jazierko v mestskom parku je obohatené o informačnú tabuľu, na ktorej nájdete odporúčania pre kŕmenie vodných vtákov. Niektorým sa totiž ľudská pomoc zíde práve v chladných letných mesiacoch a iné nie sú na vašu pomoc odkázané.
Aj kŕmenie vodných vtákov má svoje pravidlá, ktoré by mali byť dodržiavané. Veľmi populárnym krmivom je napríklad pečivo, ktoré vodné vtáky dostávajú od ľudí často. “Nie všetko, čo nám chutí je zdravé,” uvádza Správa mestskej zelene na informačnej tabuli umiestnenej neďaleko jazierka, v Mestskom parku. Práve pečivo patrí medzi potraviny, ktoré si vtáky síce radi dajú, avšak nie je to pre nich nič iné, ako ľahký zdroj energie, ktorý neobsahuje dostatok vitamínov, minerálov a ani stopových prvkov. “V príliš veľkom množstve škodí vtákom aj prírode. Radšej ponúkame iné druhy potravy a pečivo len v obmedzenom množstve ako doplnok,” dodáva informačná tabuľa.
Sladké, slané, korenené či mastné potraviny taktiež nie sú pre vtáky vhodné. Nasledujú ďalšie nevhodné potraviny ako napríklad krmivo s ostrými hranami, zbytky jedla, pokazené a plesnivé potraviny či príliš veľa potravy na jednom mieste. Naopak medzi potraviny, ktoré sú pre vtáky vhodné, patria obilniny, vločky, strukoviny, listová zelenina a rovnako aj zeleninové šupky či granule pre zúbkozobce.




Aj napriek tomu, že kŕmenie vtákov často patrí medzi obľúbené letné aktivity, vtáky skôr privítajú pomoc v zime a ideálne v čase naozaj silných mrazov. Nezabúdajte, že ani s krmivom pre vtáky to netreba preháňať.
(VT)
Galéria
Odporúčané články

Košice sú mestom s bohatou históriou hazardu. Aj keď bol hazard v minulosti výsadou elity, dnes cieli často na tú najzraniteľnejšiu skupinu ľudí. Košice stále nemajú vlastnú reguláciu herní a kasín. Napriek opakovaným pokusom o obmedzenie v rokoch 2020, 2021 a naposledy v júni 2025 zostáva metropola východu otvorená pre nových hráčov na poli hazardu. Hlavným cieľom posledného pokusu o ustanovenie VZN bolo obmedziť prevádzkovanie herní a kasín iba na určité typy budov a tiež zabezpečiť, aby bola medzi nimi istá vzdialenosť.

Po úmrtí 11-ročného chlapca z regiónu Záhoria, ktoré je podľa predbežných informácií spájané s infekciou mozgu spôsobenou tzv. „mozgožravou“ amébou, hygienici na Slovensku spustili mimoriadne kontroly kvality vôd na verejných kúpaliskách.

Košické Krematórium prešlo ďalšou výraznou obnovou. Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá je od roku 2019 správcom Krematória a Verejného cintorína, ukončila sanáciu exteriérových stien v dvoch častiach budovy – pri hlavnom vstupe a v zadnej časti budovy s terasou, ktorá je sklenenou stenou spojená s hlavnou rozlúčkovou sálou.