Iniciatíva Zachráňme gastro vidí riešenie situácie v nižšej DPH, ale aj v žalobách na európskom súde

Iniciatíva Zachráňme gastro vidí riešenie súčasnej situácie v odvetví najmä v nižšej dani z pridanej hodnoty, ale aj v žalobách na Európsky súd pre ľudské práva. Pripravovaná nová vládna pomoc gastrosektoru je podľa zoskupenia nedočerpateľná a považuje ju ešte za horšiu ako doteraz, pretože diskriminuje ľudí v tomto sektore podľa veľkosti prevádzok. Ako vo štvrtok informoval Ján Laš zo Zachráňme gastro, v Európe má iba Slovensko celonárodný zákaz konzumácie v reštauráciách.
Ak ostanú reštaurácie zatvorené do konca tohto roka, podľa uvedenej iniciatívy budú od začiatku pandémie vlani na jar už 344 dní bez prevádzky, z toho v tomto roku 180 dní. V prípade klubov to bude až 396 dní bez prevádzky. „Pomoc reštauráciám, ktoré sú zatvorené bez toho, aby ich majitelia a zamestnanci vedeli, čo s nimi bude ďalej, je veľmi zlá a extrémne pomalá. Je signifikantné, že kvôli zlým podmienkam sa sumy alokované ministerstvom hospodárstva a dopravy nedajú dočerpať,“ uviedol Laš.
Tvrdí, že oproti prvej a druhej vlne pandémie neprišlo k zlepšeniu v ničom. No za to podľa neho prišlo k nespravodlivej diskriminácii ďalších stoviek reštaurácií, ktoré sa k pomoci oproti svojim šťastnejším kolegom nedostanú vôbec, alebo len s extrémnym oneskorením. „V tejto situácii je jediným normálnym systémovým a spravodlivým riešením okamžité výrazné zníženie DPH pre reštauračné služby. Od tohto momentu nebudeme chcieť od štátu, ak budeme môcť byť aspoň čiastočne otvorení, nič,“ podotkol zástupca Zachráňme gastro. Ak im štát podľa Laša nepomôže hneď, skrachujú stovky doterajších platiteľov daní a zamestnávateľov.
Zdroj: (SITA, be;it)
Odporúčané články

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.

Poltucet verejných budov v meste by sa v najbližšej dobe mohol dočkať investícií na zníženie ich energetickej náročnosti za 7,1 milióna eur. Na samotné stavebné úpravy verejných budov by išlo takmer 6,1 milióna eur a na spracovanie projektových dokumentácií pre ich plánovanú obnovu ďalší milión eur. O schválení týchto investícií rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva na svojom zajtrajšom rokovaní.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.