Integračné centrum Košického kraja pomohlo už viac ako 3 000 Ukrajincom
Integračné centrum Košického kraja pomohlo už viac ako trom tisíckam ľudí. Vo svojej činnosti bude pokračovať i v tomto roku. Ako informuje Košický samosprávny kraj (KSK), centrum bude po novom prevádzkovať konzorcium zložené z troch organizácií, a to Človek v ohrození, Liga za ľudské práva a Mareena. Tie sa zameriavajú na pomoc cudzincom, a tiež na kreovanie národných politík v danej oblasti.
POD ZÁŠTITOU KRAJA
Župa sa v lete 2022 po tom, ako začal vojenský konflikt na Ukrajine, spojila s viacerými organizáciami a združeniami. Išlo o Nadáciu DEDO, Ligu za ľudské práva, Mareenu, Človeka v ohrození, ETP Slovensko, Všetci pre rodinu, n.o., DORKA, n.o., Oáza – nádej pre nový život, n.o, a tiež Arcidiecéznu charitu Košice. Neskôr sa partnerom stala aj Liga za duševné zdravie. Integračné centrum vzniklo pod záštitou KSK a prevádzkovala ho Nadácia DEDO.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Košickom kraji prejde úplnou debarierizáciou týchto 11 stredných škôl
„Na úvod bolo potrebné nastaviť procesy a model spolupráce. Ako koordinátorovi a jednému z iniciátorov myšlienky vzniku centra na pomoc Ukrajincom sa nám to podarilo pomerne dobre prepracovať a centrum uviesť do prevádzky. Za rok a pol sme pomohli viac ako 3000 jednotlivcom, napríklad bývanie sme našli pre viac než 300 rodín. Centrum pôvodne založilo 9 organizácií, situácia si vtedy vyžadovala rýchle a efektívne riešenie, dnes ho povedú tie organizácie, pre ktoré je pomoc utečencom a zraniteľným skupinám hlavným poslaním,“ uviedla Alena Vachnová z Nadácie DEDO, ktorá centrum viedla. Dodala, že Nadácia DEDO bude naďalej napĺňať svoju úlohu pri ukončovaní bezdomovectva rodín na východe Slovenska.
„V roku 2024 budeme pomáhať ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny v užšom kruhu v spolupráci s Mareenou a Človekom v ohrození. Budeme sa snažiť, aby naša dlhoročná expertíza a skúsenosti prispeli k tomu, že noví obyvatelia Košického samosprávneho kraja budú mať aj naďalej k dispozícii kvalitné služby,“ uviedla za konzorcium organizácií programová riaditeľka Ligy za ľudské práva Miroslava Mittelmannová.
PSYCHOLOGICKÉ A PRÁVNE PORADENSTVO
Centrum bude naďalej pôsobiť vo svojich priestoroch na Strojárenskej ulici v Košiciach. Odídenci a odídenkyne z Ukrajiny tu budú môcť naďalej vyhľadávať pomoc v súvislosti s orientáciou v meste, hľadaním práce či ubytovania, komunikácii s úradmi, ale aj umiestňovaním detí do vzdelávacích zariadení či prihlasovaním na kurzy slovenčiny. K službám patrí aj psychologické a právne poradenstvo.
Centrum stále funguje od 8:30 do 12:00, a potom od 13:00 do 16:00 počas pracovných dní. Bližšie informácie možno nájsť na tejto stránke.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Slovensko nemôže Ukrajine darovať lieky. Mali by sme ich tak nedostatok
„Založiť Integračné centrum Košického kraja spolu s partnermi, ktorí najlepšie vnímajú potreby odídencov, sa od začiatku javilo ako dobrý krok. Jeho fundovaní pracovníci spočiatku podávali pomocnú ruku pri najnevyhnutnejších úkonoch, pomoc sa postupne zamerala na začleňovanie cudzincov do života v kraji, na Slovensku. Portfólio služieb je naďalej komplexné a realizované na vysokej úrovni,“ zhodnotil predseda KSK Rastislav Trnka.
(sita, kl)
Odporúčané články
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.