Internáty by mali byť otvorené pre všetkých študentov prezenčného štúdia
Školské internáty by mali byť otvorené pre všetkých študentov prezenčného štúdia. Vyplýva to zo Školského semaforu na školský rok 2021/2022, ktorý v utorok 17. augusta predstavil na tlačovom brífingu minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).
Ide zatiaľ o opatrenia pre viaceré druhy škôl od materských po stredné školy a aj školské výchovno-vzdelávacie zariadenia, či školské účelové zariadenia. Okrem zelenej fázy – monitoringu, ktorá je bez obmedzení, je v ostatných fázach dôrazne odporúčané, aby ubytovaní boli očkovaní, testovaní alebo tí, ktorí prekonali ochorenie do 180 dní (OTP). V súvislosti s vysokými školami minister na tlačovom brífingu povedal, že v stredu 18. augusta majú so Slovenskou rektorskou konferenciou (SRK) a hlavným hygienikom posledné stretnutie, aby zjednotili jednotlivé pravidlá. Tie by následne SRK poslala vysokým školám.
Ministerstvo odporúča pri ubytovaní žiakov zabezpečiť, aby sa čo najmenej premiešavali skupiny žiakov. Špecifikovalo, že skupinu žiakov tvoria tí, ktorí sú počas vyučovania v blízkom kontakte, a teda spolu v jednej triede. „Ak je žiakov z jednej triedy ubytovaných na internáte málo, potom tvoria skupinu žiaci, ktorí sú počas vyučovania v blízkom kontakte (žiaci jedného ročníka, resp. jednej školy),“ vysvetlilo.
V dokumente Najčastejšie kladené otázky ministerstvo uviedlo, že školské internáty nemusia vyčleniť karanténne izby pre zahraničných študentov, avšak môžu to urobiť, ak na to majú prevádzkové podmienky. Zriadené karanténne miestnosti by nemali ohroziť dodržiavanie ostatných hygienicko-epidemických opatrení vo zvyšku prevádzky. Ak internát nezriadi takúto izbu, musí zahraničný žiak, ktorý nie je plne zaočkovaný a nespĺňa výnimky, absolvovať izoláciu pri vstupe na Slovensko pred nástupom na internát v iných ako internátnych priestoroch.
Internáty by však mali zriadiť izolačné izby, v ktorých za zvýšených hygienických opatrení poskytuje ubytovanie na nevyhnutne potrebný čas žiakom v izolácií či karanténe. „V prípade výskytu pozitívneho žiaka v školskom internáte zriaďovateľ školského internátu umiestni žiaka do izolačnej izby, informuje rodiča, ktorý si ho bezodkladne vyzdvihne,“ upresnilo ministerstvo v manuáli.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.