Interpretačná doložka obrannej dohody s vládou USA nie je právne záväzná, skonštatoval Šutaj-Eštok
Interpretačná doložka k obrannej dohode medzi Slovenskou republikou a USA nie je právne záväzná. Ak by bola, musela by ju podpísať aj americká strana. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to skonštatoval Matúš Šutaj-Eštok (Hlas-SD).
Podľa slov Šutaja-Eštoka prezidentka Zuzana Čaputová tým, že interpretačnú doložku vôbec otvorila, potvrdila špekulácie a pochybnosti o obrannej dohode medzi Slovenskou republikou a USA. Priestor pre diskusiu bol zo strany koalície podľa poslanca nabúraný tým, že koalícia neschvália mimoriadnu schôdzu o tejto dohode. „Je tu jasne nabúraná suverenita, územná celistvosť a je tam aj nejednoznačnosť,“ skonštatoval Šutaj-Eštok.
„Chcel by som, aby sa prestali otvárať nejaké obrazy a strašiť verejnosť,“ uviedol podľa slov Juraja Krúpu (OĽaNO) Peter Pellegrini (Hlas-SD) v čase vyrokovania danej dohody. K otázke narušenia suverenity podľa Krúpu Pellegrini tvrdil, že cieľom je výrazná ochrana suverenity, hoci Slovensku jej narušenie nehrozí. Rovnako mal uviesť, že dohoda nedáva mandát ozbrojeným silám vytvárať základne na Slovensku. Podľa Šutaja-Eštoka k názorovej zmene o obrannej dohode v radoch opozície nedošlo.
Zdroj: (SITA, jme;bfe)
Odporúčané články
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.