Investor Mlynskej bašty: Naša stavba neklesá
Byty v komplexe Mlynská bašta, ktorú stavia spoločnosť Cresco Real Estate, sú stále prázdne. Prázdna je však už niekoľko mesiacov aj reštaurácia Mariánka, ktorá stojí hneď vedľa komplexu.
Majiteľ Mariánky Ivan Gašpar tvrdí, že reštauráciu musel zatvoriť, pretože pri stavbe Mlynskej bašty poškodili kanalizáciu, bez ktorej sa reštaurácia prevádzkovať nedá.
Natlačená betónová zmes
„Zistil som to v novembri, keď sme pri oprave kanalizácie v nej našli natlačenú betónovú zmes. Neviem si to vysvetliť inak, ako tým, že kanalizačné potrubie vedúce do Mariánky, presekli pri bagrovaní na svojej parcele,“ hovorí I. Gašpar.
Ešte v decembri podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre poškodzovanie cudzej veci. Políciou však bolo po vypočutí zodpovedného pracovníka zhotoviteľskej firmy odmietnuté, pretože hoci k poškodeniu pri stavbe podzemných garáží Mlynskej bašty naozaj došlo, nepotvrdil sa úmysel. Polícia odporučila Gašparovi vymáhať si škodu súdnou cestou.
Majiteľ Mariánky navyše tvrdí, že mu pri stavbe poškodili aj stenu a strechu kotolne, ktorá je súčasťou reštauračného objektu.
[ad][/ad]Len jedna stena
„Nemáme žiadnu vedomosť o tom, že by z našej strany alebo zo strany nášho generálneho zhotoviteľa bola v území nášho projektu poškodená kanalizácia,“ hovorí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ investora, spoločnosti Cresco Real Estate, napriek tomu, že polícia konštatuje niečo iné.
J. Krnáč priznáva len poškodenie jednej steny plynovej kotolne Mariánky, čo chceli riešiť. Na písomné výzvy však majiteľ prevádzky dodnes nereagoval a neposkytol súčinnosť na nápravu škody.
I. Gašpar pokladá ponuku na opravu steny a strechy za nedostatočnú a je rozhodnutý svoj problém nenechať len tak. Podal sťažnosť na Okresný úrad aj na kanceláriu Prezidenta republiky a vec chce riešiť aj súdnou cestou.
Objavili sa podpery
Na oplotení stavby bytového komplexu sa nedávno objavili nápisy: Pozor, klesá bytovka! Podľa susedov z okolia k už takmer hotovej stavbe domiešavače dovážali betón. Pod domami medzi piliermi svietia nové žlté podpery. Po niekoľkých dňoch však časti oplotenia s nápismi otočili tak, aby ich z chodníka nebolo vidieť.
Celá stavba mala byť podľa pôvodného plánu hotová v decembri 2018. Neskôr sa termín odovzdávania bytov posúval. Jedna z majiteliek bytov nám povedala, že by sa ku kľúčom od svojho obydlia mala dostať v máji tohto roka.
Odstraňujú len nedorobky?
Riaditeľ Krnáč zdôrazňuje, že na stavenisku sa nič zvláštne nedeje. Aktuálne prebieha odstraňovanie nedostatkov a nedorobkov identifikovaných počas preberacieho konania s generálnym zhotoviteľom.
„Dosadanie stavby nepozorujeme a merania jej klesanie neukázali. Žiadosť o kolaudačné rozhodnutie sme podali v máji 2019, samotné rozhodnutie sme nadobudli v novembri. Koncom februára tohto roka sme dostali rozhodnutie o vydaní súpisných a orientačných čísel, na základe ktorých je možné pristúpiť k zápisu hotových bytov na katastri nehnuteľností. Až po úspešnom vykonaní týchto krokov je možné pristúpiť k odovzdávaniu bytov klientom,“ tvrdí J. Krnáč.
Na našu otázku, čo je príčinou meškania oproti pôvodnému termínu (december 2018), sme priamu odpoveď nedostali.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.