IOM poskytla služby pre viac ako 12 tisíc ľudí. Polovica z nich boli Ukrajinci
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v uplynulom roku päťnásobne rozšírila svoje kapacity, aby mohla pomáhať ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine.
Ako ďalej v tlačovej správe informoval Michal Milla z IOM, organizácia vo svojom Migračnom informačnom centre (MIC) od vypuknutia vojny na Ukrajine vo februári 2022 poskytla služby 12 351 ľuďom, z ktorých polovica pochádza z Ukrajiny. Pre porovnanie, roku 2021 využilo poradenské služby centra 7 572 klientov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie (EÚ).
Vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu na Slovensku Zuzana Vatráľová informovala, že medzi prichádzajúcimi z Ukrajiny sú zdravotné sestry, študenti, remeselníci, právničky, stavební robotníci, športovci, umelkyne či lekárky a ľudia ďalších profesií. „V prvých momentoch po ich príchode na Slovensko im na hraničných priechodoch a v asistenčných centrách vo Vyšnom Nemeckom, Ubli, Michalovciach či v Košiciach pomáhajú aj pracovníci IOM,” uviedla Vatráľová. Dodala, že do konca roku 2022 poskytli viac ako 5 900 ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine okamžitú osobnú pomoc a dôležité informácie o dočasnom útočisku na Slovensku, ako oň požiadať, poradenstvo o službách, pobyte, doprave, systéme sociálnej ochrany či zamestnaní.
„Súčasťou služieb MIC je aj pracovné poradenstvo vrátane pomoci pri hľadaní zamestnania, podpora pri zvyšovaní kvalifikácie a rekvalifikácii a kurzy sociálnej a kultúrnej orientácie s informáciami o rôznych aspektoch života na Slovensku. V roku 2022 MIC otvorilo 94 kurzov slovenského jazyka, z toho 54 kurzov pre ľudí z Ukrajiny v slovenských mestách. Na kurzoch sa zúčastnilo 2 100 ľudí,” uviedol Michal Milla.
Od svojho otvorenia v roku 2006 MIC poskytlo 103-tisíc konzultácií a služby ľuďom z viac ako 160 krajín. Od júna minulého roku MIC taktiež poskytuje služby vysokokvalifikovaným cudzincom z krajín EÚ a zahraničným Slovákom a ich zamestnávateľom. Do konca roku 2022 poskytlo vyše 2 300 konzultácií viac ako 800 vysokokvalifikovaným klientom.
„V rámci programu pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine sme pomohli zabezpečiť dočasné ubytovanie 586 ľuďom. V integračnom programe v Košiciach zabezpečujeme ubytovanie, psychosociálnu pomoc, pracovné poradenstvo a pomoc so školou ďalším ôsmim desiatkam ľudí,” uviedla Zuzana Vatráľová. Dodala, že v humanitárnom centre v Gabčíkove poskytujú právne, sociálne a pracovné poradenstvo, materiálnu pomoc, psychologickú podporu a dopravu do okolitých miest, ktorú zabezpečili pre 9 815 ľudí. „Mobilné tímy psychológov a sociálnych pracovníkov z partnerskej organizácie IPčko poskytli psychologickú prvú pomoc, individuálne či skupinové psychologické poradenstvo a ďalšie formy pomoci 5 027 ľuďom na úteku pred vojnou na Ukrajine v ôsmich krajoch Slovenska,” tvrdí Michal Milla.
Organizácia IOM taktiež v uplynulom roku poskytovala peňažnú podporu pre opatrovateľov dospelých Ukrajincov so zdravotným postihnutím a pre dospelých Ukrajincov so špecifickými potrebami, takúto pomoc využilo vyše 614 ľudí. „V spolupráci s miestnymi úradmi a organizáciami na Slovenku sme distribuovali viac ako 200 zdravotníckych pomôcok, ako sú defibrilátory, pomôcky na chodenie, resuscitačné edukačné pomôcky, barle, invalidné vozíky či vybavenie miestnosti pre dojčiace matky s deťmi na hraniciach,” informovala Vatráľová. Doplnila, že doručili takmer 31-tisíc kusov oblečenia a prikrývok, 17-tisíc hygienických súprav a 8 850 čistiacich a hygienických potrieb, vyše 6 300 kuchynských súprav a kusov vybavenia a viac ako 21-tisíc spotrebičov.
IOM taktiež vzdeláva pracovníkov v prvej línii v prevencii obchodovania s ľuďmi a v ochrane proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu. „Od marca 2022 sme zorganizovali 67 školení a vyškolili vyše 778 ľudí, ktorí pomáhajú ľuďom z Ukrajiny. V uplynulom roku sme zároveň poskytli pomoc pri návrate do krajiny pôvodu 90 štátnych príslušníkom krajín mimo EÚ, ktorí sa vrátili do 12 krajín. Pre situáciu spôsobenú vojnou na Ukrajine IOM asistovala pri návrate deviatim cudzincom,” zosumarizoval Milla.
Zdroj: SITA, mt, vr
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.