IPčko s partnermi rozširujú od 1. júla pomoc Ukrajincom o videokonzultácie
Občianske združenie (OZ) IPčko rozšíri od 1. júla možnosti pomoci pre Ukrajincov o videokonzultácie. Tie budú dostupné každý deň, v čase od 15:00 do 20:00. Videokonzultácie budú bezplatné, nie je potrebné registrovať sa na ne a sú anonymné. Konzultácie momentálne zabezpečuje 5 odborníkov, ktorí ovládajú ukrajinský jazyk, majú za sebou špeciálny výcvik v IPčku a prešli i expertnou supervíziou. Videokonzultácie môžu byť jednorazové i opakované, prípadne je možné dohodnúť si následný psychologický kontakt, taktiež bezplatný. Informoval o tom psychológ Marek Madro. IPčko sa takýmto spôsobom usiluje prispieť k rozšíreniu možností psychologickej pomoci, pretože dlhodobejšia psychologická pomoc v ukrajinčine zatiaľ nie je na Slovensku široko dostupná.
IPčko tiež od 7. marca 2022 prevádzkuje, v spolupráci s Človekom v ohrození a Nadáciou Orange, Krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku. Tú počas prvých mesiacov od jej spustenia kontaktovalo vyše 5500 ľudí, či už prostredníctvom bezplatného telefónneho čísla 0800 500 888, alebo na mailovej adrese [email protected]. Žiadatelia o pomoc sa na linku najčastejšie obracali z pocitu osamelosti, z dôvodu, že im chýbali ich blízki, ktorí zostali na Ukrajine, alebo kvôli strate blízkej osoby. Najviac kontaktov na linke zaznamenali v marci, postupne ich počet klesal. 87 percent kontaktujúcich boli ženy a na linku sa najviac obracali ľudia vo veku 31 až 40 rokov.
IPčko stále pôsobí aj priamo na hraniciach s Ukrajinou. Aktuálnu situáciu hodnotia ako pokojnú, no i tak poskytnú denne niekoľko desiatok rozhovorov, krízových intervencií či stabilizácií v strese, strachu a riešení konfliktov. Hoci počet príchodzích sa znížil, hovory sú podľa OZ náročnejšie. Aktuálne sa stretávajú najmä z ľuďmi z Charkova, Kyjeva a Doneckých oblastí, ktorí hovoria o skúsenostiach s bojmi a bombardovaním. OZ IPčko nedávno zriadilo v košickom kraji aj centrum krízovej intervencie „Káčko Košice”, kde funguje aj výjazdový tím odborníkov. Podobné centrum plánujú počas najbližších dní otvoriť aj v Prešove.
Zdroj: (SITA, DSe;kl)
Odporúčané články
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.