IPčko už poskytlo na hraniciach s Ukrajinou 17-tisíc služieb prvej psychologickej pomoci

Psychológovia z občianskeho združenia IPčko poskytli od 27. februára na hraniciach s Ukrajinou 17-tisíc služieb prvej psychologickej pomoci. Súčasťou pomoci utečencom bolo tiež 10 800 odborných krízových intervencií, poradenstvá a rozhovory. V tíme sa vystriedalo 27 psychológov z občianskeho združenia a 11 ďalších psychológov. Informoval o tom riaditeľ IPčka Marek Madro v tlačovej správe.
„Našou úlohou bola koordinácia a poskytovanie psychosociálnej podpory a pomoci ľuďom, ktorí prechádzali cez tri hraničné priechody Vyšné Nemecké, Ubľa a Veľké Slemence, tímom dobrovoľníkov a pracovníkov pomáhajúcich organizácii, členom armády a hasičom a ľuďom, ktorí prichádzali na hranice pomôcť,” uviedol Madro.
Pomoc psychológov je financovaná darcami, fanúšikmi, organizáciou Človek v ohrození a firemnými a nadačnými partnermi. V spolupráci s organizáciou Človek v ohrození a nadáciou Orange navyše spustili Krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku, ktorá poskytla 2894 konzultácii a rozhovorov cez telefón a email.
„Aktuálne fyzicky pôsobíme vo Vyšnom Nemeckom, v Ubli, vo Veľkých Slemenciach, v Michalovciach vo veľkokapacitnom centre, v Košiciach, v azylovom centre v Humennom a zriadili sme aj terénny tím, ktorý prichádza tam, kde nás požiadajú o pomoc – do rôznych telocviční, škôl, skladov a organizácií na východnom Slovensku,” uzavrel Madro.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články

Polícia sa obracia na verejnosť so žiadosťou o pomoc pri pátraní po nezvestnom Marcelovi Mohňackom, 45-ročnom mužovi z Košíc, ktorého nezvestnosť bola vyhlásená 25. marca 2025.

Na Kalinovskej ulici v Košiciach evakuujú hasiči bytový dom, dôvodom je silné zadymenie spoločných priestorov pri požiari bytu.

V sobotu 29. marca 2025 sa v mestskej časti Košice – Krásna uskutočnila každoročná rybárska brigáda. Do jarného upratovania brehov Hornádu a priľahlého Štrkoviska sa zapojilo 72 dobrovoľníkov.