Jasovská jaskyňa bola sprístupnená verejnosti pred 175 rokmi
Jasovská jaskyňa bola sprístupnená verejnosti pred 175 rokmi. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu Kristína Bocková zo Štátnej ochrany prírody SR. Doplnila, že dané výročie si v stredu 29. septembra slávnostným podujatím pripomenula Správa slovenských jaskýň (SSJ) v spolupráci s predstaviteľmi miestneho kláštora. Ten si tento rok pripomína 900 rokov od svojho založenia.
Hostia absolvovali okrem návštevy kláštora aj prehliadku Jasovskej jaskyne s odborným výkladom viacerých odborníkov. Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia Štátnej ochrany prírody SR, Správy slovenských jaskýň, dobrovoľných jaskyniarov, Spoločnosti na ochranu netopierov, zástupcov rádu Premonštrátov, ako aj ďalších odborníkov. Na oslavy prišiel aj vnuk významného jaskyniara Júliusa Zikmunda, ktorý sa zaslúžil o rozvoj jaskyniarstva a novodobé sprístupnenie Jasovskej jaskyne – Július Novotný.
„Jasovská jaskyňa je úzko prepojená s existenciou neďalekého premonštrátskeho kláštora. V roku 1846, pri príležitosti stretnutia uhorských lekárov a prírodovedcov v Košiciach, dal miestny opát Alois Richter sprístupniť vtedy dostupné časti jaskyne pomocou vybudovania drevených schodísk, premostení a terénnych úprav. Návštevníkov jaskyne sprevádzal sprievodca a na cestu si svietili sviečkami. Jasovská jaskyňa sa tak stala prvou klasicky sprístupnenou jaskyňou na území Slovenska,“ priblížil riaditeľ SSJ Ján Zuskin. Po dlhšej prestávke, ktorú spôsobilo zatápanie spodných priestorov, ako aj neveľký záujem turistov bola Jasovská jaskyňa opätovne sprístupnená opäť v roku 1924.
Jasovská jaskyňa sa nachádza v obci Jasov v okrese Košice-okolie, v Jasovskej skale v Medzevskej pahorkatine. Podľa archeologických nálezov mala slúžiť ako útočisko paleolitických lovcov, obydlie neolitických roľníkov, či spracovateľov kovu na prelome mladšej doby bronzovej a staršej doby železnej. V stredoveku a ranom novoveku ju často využívali miestni spolu s jasovským Premonštrátom ako útočisko počas tatárskych vpádov, tureckých vojen či stavovských povstaní. Bocková dodala, že na stenách jaskyne je množstvo historických nápisov, z ktorých najstarší pochádza z roku 1452 a je prisudzovaný bratríkom. Zároveň patrí medzi najstaršie jaskynné nápisy na Slovensku.
Bocková podotkla, že rok 2021 bol Medzinárodnou speleologickou úniou uznaný ako Medzinárodný rok jaskýň a krasu. V tomto roku si Slovensko pripomenulo aj 100. výročie objavenia Demänovskej jaskyne.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.