Jazero je opäť čistejšie
Odborníci z Česka prišli do Košíc, aby pokračovali v hubení siníc v jazere mestskej časti Nad jazerom. Včera ráno na celej vodnej ploche aplikovali bakteriálny prípravok, ktorý zabráni siniciam v prijímaní potravy a rozmnožovaní.
Profesor Blahoslav Maršálek z Brna presadzuje ekologickú metódu, ktorá nijak neohrozuje rekreáciu pri jazere. Návštevníci sa mohli okamžite po ukončení prác opäť kúpať.
[ad][/ad]Tony krmiva v bahne
Problém so sinicami začalo mesto Košice riešiť v roku 2015. Obyvatelia sa vtedy sťažovali na špinavú a zapáchajúcu vodu. Jedným z hlavných zdrojov potravy pre sinice sú živiny ukryté v usadeninách jazera. „Rybári tu často zakrmujú ryby. V bahne sme našli desiatky ton šrotu a kukurice, ktoré pomáhajú siniciam rozmnožovať sa,“ hodnotil situáciu Maršálek.
„Pokiaľ chce mesto obmedziť výdavky pri revitalizácii jazera na minimum, bude sa musieť rozhodnúť medzi rekreáciou a rybolovom,“ doplnil Maršálek. Súčasná situácia totiž nepomáha pri obnovovaní prirodzenej rastlinnej flóry, ktorá by udržiavala zdravé prostredie v jazere.
Obmedzia rybolov?
Starostka mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová je rada, že sa jazero obnovuje ekologickou metódou. „Profesor Maršálek nám dáva množstvo rád, ktoré sa pokúšame presadiť. Ideálne by bolo výdavky na údržbu znížiť na nulu,“ komentovala Kovačevičová.
S tým by súviselo aj obmedzenie rybolovu na jazere. Podľa starostky mesto nemôže udeliť plošný zákaz rybárčenia, pretože jazero patrí pod revír Slovenského rybárskeho zväzu.
Na práce na pondelňajšom zákroku vymedzilo mesto 40-tisíc eur. V letnej sezóne plánujú ešte jedno čistenie, ktoré sa uskutoční pravdepodobne v auguste.
Chemické čistenie
Chemické látky by znehodnotili jazero. Napríklad modrá skalica alebo pesticídy by sa po aplikovaní usadili na dne jazera. Problémom je, že by sa z neho prirodzene nedostali. Aplikácia by obmedzila kúpanie i rybolov, pravdepodobne by sa musela robiť pravidelne.
Ekologické čistenie
Aplikované probiotické baktérie konkurujú siniciam. Dokážu konzumovať živiny, fosfor a dusík. Tým sa zamedzí premnoženiu siníc. V čírej vode začínajú rásť vodné rastliny, na ktorých sa vyskytujú baktérie, ktoré zamedzia premnoženiu siníc, tým pádom už nebude nutné do jazera baktérie prinášať umelo.
foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.