Jazero je po aplikovaní unikátnej metódy čistejšie
Počas víkendu si Košičania po niekoľkých dňoch, keď bolo jazero zatvorené, opäť mohli prísť oddýchnuť k obľúbenej vodnej ploche.
Návštevníci boli včera s kvalitou vody spokojní. Bola očividne čistejšia ako pred aplikáciou ozdravnej látky proti siniciam v priebehu minulého týždňa.
“Najviac bolo vidno účinok novej metódy v piatok. Vtedy bola voda doslova priezračná a dalo sa vidieť dno do hĺbky viac ako meter,” povedal šéf klubu vodného lyžovania Trixen Alexander Vaško.
Ako uviedol, na jazere už dávno nezažili, že bolo vidieť dokonca ryby plávajúce pri dne. “Potom prišiel dážď, ktorý vodu opäť trochu zakalil. Napriek tomu však aj dnes je viditeľne čistejšia,” dodáva A. Vaško.Podľa jeho slov sa čistenie jazera od siníc bude opakovať ešte v priebehu júla.
“Potom sa uvidí, ako sa bude postupovať ďalej. Ako spomínal profesor Blahoslav Maršálek, ktorý na aplikáciu dohliadal, bude treba dohodnúť s mestskou časťou a mestom ďalší režim, vrátane napríklad postoja k prikrmovaniu kačiek alebo spôsobu rybolovu,” tvrdí šéf vodných lyžiarov.
Nová metóda likvidácie siníc spočíva v použití látky, ktorá siniciam znemožní prístup k životne dôležitému fosforu, takže ich doslova vyhladujú a organizmy zahynú. Využívaná látka je zmesou železa a hliníka a pre ľudský organizmus nie je škodlivá.
Sinice vyhladovejú
Novú metódu čistenia vody v prírodnej nádrži od siníc prvýkrát na Slovensku práve v Košiciach minulý týždeň vyskúšal profesor Blahoslav Maršálek z Centra pre výskum toxických látok Masarykovej univerzity v Brne.
Foto: fer
Odporúčané články
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.