Je podstatné, že sme slobodný a rovnoprávny národ, uviedla Čaputová (FOTO)
Z pohľadu uplynulých tridsiatich rokov je podstatné, že Slovensko je súčasťou slobodných a rovnoprávnych národov, vybudovali sme inštitúcie potrebné pre fungovanie suverénneho štátu. Sme súčasťou voľného trhu Európskej únie, pohybujeme sa v schengenskom priestore slobodne a bez obmedzení. Našu spoločnú bezpečnosť zaručuje Severoatlantická aliancia.
Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Reagovala tak na 30. výročie samostatnosti Slovenska. Oslavy 30. výročia samostatnosti sa zakončili v sobotu 7. januára na galavečere v Slovenskom národnom divadle.
Prezidentka pripomenula, že Slovensko zviedlo ťažké zápasy o charakter štátu, o príslušnosť k Západu, o reformy a o dôstojnosť životov. „História si sama napokon vyberá a oceňuje tých, ktorí stáli na strane ľudskosti, pokroku a vzdelanosti. Lebo práve oni prispeli k rozvoju republiky a blahu jej občanov,” vyhlásila Čaputová. „Oslava významného výročia našej štátnosti je preto aj šancou uvedomiť si, čím my, politici, ktorí sme dočasne poverení zodpovednosťou a verejnou službou, k jej budúcnosti prispievame,” uviedla prezidentka.
Prezidentka pokračovala s tým, že pohľad do novodobej histórie hovorí, že nie je možné postaviť nič pozitívne na nenávisti, zlobe a rozdeľovaní, pretože z toho okrem krátkodobých politických ziskov nič nevzíde. „Rozdelená spoločnosť, samozrejme, nie je iba našim špecifikom. Čo je však dôležité, je spôsob, ako s týmto faktom politická reprezentácia nakladá. Či je to v záujme umenšovať spory, kultivovať spoločnosť, alebo skôr so snahou prehlbovať zákopy a stavať spoločnosť proti sebe,” povedala Čaputová a dodala, že to, čo nás ohrozuje nie je rozdielnosť, pretože tá je výsadou demokracie. Ohrozením je podľa nej spôsob, ako je s rozdielnosťou narábané.
Prezidentka vyhlásila, že dnes je príležitosť konať so zreteľom na budúcnosť. „Máme šancu urobiť čo najviac takých činov, ktoré budú mať aj v dlhšom časovom horizonte zmysel. A naopak, máme tiež príležitosť venovať čo najmenej pozornosti malichernostiam, ktoré nebudú podstatné – a nie sú také ani dnes. Schopnosť rozlišovať podstatné od nepodstatného je predsa znakom zrelosti. Žiada sa mi dnes o to viac pozrieť dopredu,” uviedla prezidentka s tým, že je potrebné predchádzať chybám z minulosti. „Politické konflikty už zajtra nebudú zaujímať nikoho, preto je dôležité skoncentrovať sa na to, čo spoločne vytvárame. Nech nám k tomu slúži aj odkaz pápeža Františka a jeho posolstvo pre Slovensko spred pár týždňov – Jednota je dôležitejšia ako konflikt,” uzavrela prezidentka.
Zdroj: (SITA, ta, kv)
Galéria
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Dobrá správa pre vodičov v Košiciach! Na Ceste na Bankov, ktorá bola v uplynulých mesiacoch čiastočne uzavretá kvôli stavebným prácam, sa včera popoludní obnovila obojsmerná premávka.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.