Jednota spojencov v podpore Ukrajiny pri jej obrane zostáva nezlomná, tvrdí Káčer
Jednota spojencov v podpore Ukrajiny pri jej obrane zostáva nezlomná. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer to uviedol v utorok 30. novembra na okraj zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bukurešti, kde sa stretol so svojím americkým partnerom, ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v tlačovej správe.

Počas bilaterálneho rokovania, ktoré potvrdilo strategické partnerstvo medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými, ministri podľa rezortu diplomacie hovorili najmä o ruskej agresii proti Ukrajine. Odsúdili útoky Ruska na ukrajinskú civilnú infraštruktúru a zhodli sa na nevyhnutnosti pokračovať v širokej podpore Ukrajiny.
Prvý deň zasadnutia šéfov diplomacií krajín NATO spojenci diskutovali o aktuálnej situácii na Ukrajine, dôsledkoch pokračujúcej ruskej agresie a možnostiach ďalšej pomoci Kyjevu. „Masívne raketové útoky na elektrárne, rozvodnú sieť či bytové domy na Ukrajine nemajú vojenský osoh, len znásobujú utrpenie obyvateľstva. Rusko musí za tieto neakceptovateľné činy niesť zodpovednosť,“ vyhlásil minister Káčer s tým, že je naším bezpečnostným záujmom a morálnou povinnosťou zabrániť humanitárnej katastrofe, ktorú sa Rusko snaží na Ukrajine vyvolať.
Zároveň vyzdvihol doterajšiu pomoc USA pri posilnení obrany a bezpečnosti Slovenska. Šéf rezortu diplomacie tiež uviedol, že neustále vyhodnocujeme možnosti, ako Ukrajine pomôcť brániť sa. Cvičíme ukrajinských vojakov, dodávame jej novú obrannú techniku a priebežne opravujeme tú poškodenú. Slovensko v rámci NATO prispelo takmer pol miliónom eur na nákup zimnej výstroje pre ukrajinských vojakov. Spojenci diskutovali aj o budúcnosti vzťahov Aliancie s Ukrajinou.
„Je načase, aby sme sa začali vážne rozprávať o vízii pre nášho východného suseda. Nechceme, aby sa takýto konflikt v budúcnosti zopakoval, preto by mala Ukrajina mať jedného dňa rovnaké bezpečnostné záruky, aké máme dnes my. Z morálneho hľadiska si to Ukrajina jednoznačne zaslúži,“ dodal Káčer, ktorý sa v hlavnom meste Rumunska zúčastnil aj na podujatí Munich Leaders Meeting, na okraj ktorého odovzdal Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR predsedovi Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Christophovi Heusgenovi. Bývalého nemeckého diplomata a niekdajšieho zahraničnopolitického a bezpečnostného poradcu kancelárky Merkelovej ocenil za jeho významný prínos k rozvoju slovensko-nemeckých zahraničnopolitických vzťahov.
Zdroj: (SITA, DSe, ju)
Odporúčané články

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Krajského riaditeľstva v Košiciach sa počas svojho služobného voľna stali svedkami dopravnej nehody, pri ktorej sa zrazili dva motocykle. Jeden z účastníkov nehody utrpel vážne zranenie.
V obci Hrušov v okrese Rožňava sa zrútil takmer 50-ročný most pod nákladom smetiarskeho vozidla. Most bol bežne využívaný miestnymi obyvateľmi, pričom externé spoločnosti zabezpečujú v obci zber odpadu viac než dve desaťročia. Incident nastal počas zberu komunálneho odpadu, keď vozidlo prešlo cez most namiesto cúvania, čo viedlo k jeho preťaženiu a poškodeniu.