Kamene zmiznutých osadia aj v Michalovciach
V Michalovciach pribudnú kamene zmiznutých, nachádzajúce sa vo všetkých krajinách sveta, ktoré počas druhej svetovej vojny okupovali nacisti.
Čo sú kamene Stolpersteine?
Spomienkové kamene Stolpeirsteine (z nem. – kameň, o ktorý človek zakopne) slúžia ako pripomienka a pamiatka obetí nacistického režimu, ktorý počas druhej svetovej vojny ovládol Európu. Ich tvorcom je umelec Gunter Deming, ktorý prišiel s touto myšlienkou ešte v roku 1922 a vyrába ich dodnes.
Takýto kameň sa umiestňuje pred dom obete a pozostáva z betónovej kocky osadenej v dlažbe, ktorá je na vrchu pokrytá mosadznou tabuľkou s menom obete.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Hlavu dole! Na Kováčskej pribudli spomienkové kamene
„Zakopnutie“ o osudy obetí tvrdého režimu
Cieľom projektu je spoločné “zakopnutie” o osudy ľudí vpísaných do zlatistých kociek v chodníkoch, aby sme už nikdy viac nezakopli tak ako v období nacistického režimu.
„Kamene zmiznutých po celom svete pripomínajú nám všetkým ľudí, ktorí tu kedysi žili. Veríme, že aj kamene v Michalovciach prispejú k tomu, aby sme nezabúdali na historické udalosti spojené s obdobím nacizmu a holokaustu, a k tomu, aby sme sa niečo podobné už nikdy viac nezopakovalo“ uviedlo mesto Michalovce.
Slávnostný akt ukladania pamätných kociek v Michalovciach sa bude konať 29. septembra o 10.00 hodine pri miniatúre židovskej synagógy na Námestí osloboditeľov. Na vybranom mieste bude osadených 16 týchto kameňov ako pamiatka členov rodiny Roth a Sichermann. Tieto rodiny v Michalovciach žili a pôsobili ako obchodníci. Túto pamiatku si prídu uctiť aj potomkovia, pán Vladimír Buriánek s rodinou.
Kamene budú zasadené aj na Gorkého ulici, ulici pred budovou bývalého Kina Kapitol, tiež za účasti potomkov – pána Liada Barkana s rodinou.
Kamene zmiznutých budú umiestňovať dve osobnosti, ktoré majú spoločensko-kultúrny význam v Michalovciach – Vladimír Sekela, historik a bývalý riaditeľ Zemplínskeho múzea spoločne s Martinom Molnárom, historikom a kronikárom mesta Michalovce.
Zdroj: mesto Michalovce
Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.