Kampaň Nezabudni na mňa v aute pokračuje aj tento rok
Kampaň Nezabudni na mňa v aute pokračuje aj tento rok. Polícia ju spustila v roku 2018. Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, cieľom kampane je upozorniť na nebezpečenstvo ponechania dieťaťa v rozhorúčenom aute. Tento rok polícia v rámci kampane pripravila rozhovory s forenzným psychológom Martinom Gronským o tom, ako sa nenechať stiahnuť do stereotypu dňa, ale naopak, sústrediť sa na to najdôležitejšie, že je životu nebezpečné nechať v rozhorúčenom aute dieťa a aké to môže mať následky na psychiku príbuzných.
„Zabudnúť dieťa v aute je ako zabudnúť na seba. Je indikátorom toho, že sme vlastne mimo reality, pohltení každodennými povinnosťami a starosťami. Doba, ktorú žijeme, je zložitá, vyžaduje najmä koncentráciu na seba samého. Dieťa žije v intimite svojich rodičov, ktorých považuje za múdre autority a bezhranične im dôveruje. Dieťa cíti, keď má autorita toho priveľa, nebude im chcieť pridávať, a tak zostane ticho trpieť,“ vysvetľuje psychológ. Rozhovory zverejnia postupne na sociálnej sieti v profile Polícia SR.
Policajti po celom Slovensku budú rozdávať letáky, najmä na parkoviskách nákupných centier, kúpalísk či nemocníc. Rodičom odporúčajú, aby leták umiestnili na viditeľné miesto v aute, aby pri opúšťaní vozidla mali na očiach, že nemajú dieťa nechať samé v aute. „Ak rodičov zastihneme pri aute, spolu s letákom dostanú aj krátku prednášku o rizikách ponechania dieťaťa či psa v rozpálenom aute,” priblížila Bárdyová. Poukázala na to, že v týchto mesiacoch môžu byť aj tri minúty v zatvorenom aute pre dieťa kritické a teplota sa môže vyšplhať aj nad 50 stupňov Celzia.
V roku 2018 polícia v rámci kampane pripravila ukážku, ako správne a bezpečne rozbiť okno na aute, v ktorom ostalo zabudnuté dieťa. V roku 2019, ako pokračovanie kampane, pripravila ukážku poskytnutia prvej pomoci dieťaťu po vyslobodení z rozhorúčeného auta. Vlani sa zamerala aj na psy, ktoré tiež nie sú výnimkou a často ich ľudia nechávajú v aute.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.