Kapry na Vianoce prežívajú bolesť a stres, tvrdí petícia o kaprom pekle

Na Slovensku sa spustila petícia za ukončenie predaja živých kaprov. Kapry sú podľa nej pred vianočnými sviatkami vystavené týždňom strachu a bolestivého zaobchádzania. Ubližuje im preprava, chov a dokonca aj pobyt vo vašej vani. Preto vznikla kampaň Kaprie peklo.
Za organizáciou kampane stojí občianske združenie Humánny pokrok. To sa okrem kaprov venuje aj zastaveniu obchodu s kožušinami či priemyselného klietkového chovu sliepok. “Sme hlasom zvierat, bránime ich slobodu a budujeme udržateľný svet bez krutosti,” prezentujú sa na svojich stránkach.
V kampani Kaprie peklo poukazujú na to, že aj kapry sú vnímavé a citlivé zvieratá. Kvôli tomu, že sa stali vianočnou tradíciou, boli vytrhnuté zo svojich domovov a odlúčené od svojich blízkych, len aby mohli celé týždne trpieť. Kým sa dostanú na sviatočný stôl, stihnú sa dusiť, zraniť a hladovať.
Kaprie peklo sa začína už počas prepravy, kedy sa s rybami nešetrne zaobchádza. Siete a podberáky im zraňujú telo, neraz odtrhnú plutvu, a sú opakovane vystavované bolestivým dotykom a stiskom. Kapry navyše strávia množstvo času mimo vody, kde sa dusia a nedokážu nadýchnuť.
Na predajnom mieste sa následne dostávajú do kadí, v ktorých sú natlačené spolu s ďalšími kaprami. Následkom neustáleho hluku zažívajú stres, ktorý sa im môže stať osudným. Stres sa ešte znásobuje, keď je kapor prepravovaný do domovov ľudí prostredníctvom igelitiek, v ktorých nemôže dýchať.
Nakoniec sa kapry dostávajú do vane, v ktorej je bohužiaľ pre nich nesprávny typ vody. Zatiaľ čo ľudia preferujú chlórovanú vodu z vodovodu, kapry na prežitie potrebujú čistú okysličenú. Chlór vo vode totiž kaprom leptá oči a žiabre.
Na tieto podmienky, v ktorých sa kapry počas Vianoc vyskytujú, upozorňujú organizátori kampane na jej oficiálnej stránke. V súčasnosti im chýba už len necelých 400 podpisov na to, aby naplnili cieľový počet.
Zdroj: (kapriepeklo.sk, DK)
Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje na zmeny režimu prevádzky MHD, ktoré súvisia so začiatkom školského roka. K zmenám cestovných poriadkov dôjde na 3 autobusových linkách.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice uskutočnila alogénnu transplantáciu Langerhansových ostrovčekov (LO) ako prvá na Slovensku. Informovala o tom univerzitná nemocnica v tlačovej správe.

Sídlisko Nad jazerom prechádza významnou zmenou v organizácii dopravy. Križovatka pri Bille na Rovníkovej ulici bola v utorok (19. 9.) uzatvorená a zároveň bola spustená doprava cez zrekonštruovanú križovatku pri Tescu na Ladožskej ulici. Tieto zmeny majú tiež významný dopad na trasy autobusovej linky N7, a prinášajú nové dočasné zastávky pre cestujúcich.