Každá tretia žena v EÚ vo veku 15 a viac rokov zažila fyzické alebo sexuálne násilie
Ochranu žien pred bezprávím je nevyhnutné presadzovať vo všetkých oblastiach a politikách, a to na medzinárodnej aj vnútroštátnej úrovni. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách.
„Násilie páchané na ženách a dievčatách je zločin a jeden z najzávažnejších porušení ľudských práv. Takéto správanie musí zmiznúť z našej spoločnosti a je potrebné prijať naozaj účinné opatrenia zabraňujúce takémuto konaniu,” vyzval Káčer. Šéf slovenskej diplomacie považuje za alarmujúce, že podľa štatistík každá tretia žena v Európskej únii (EÚ) vo veku 15 a viac rokov zažila fyzické alebo sexuálne násilie.
Káčer pripomína, že v decembri 2020 sa Slovensko pripojilo ku Skupine priateľov za odstránenie násilia páchaného na ženách a dievčatách pri Organizácii Spojených národov (OSN). Minister taktiež pripomenul, že vláda SR v januári odobrila nový Národný akčný plán pre prevenciu a elimináciu násilia na ženách na roky 2022 – 2027. Plán má podľa Káčera predchádzať a zabraňovať všetkých foriem násilia voči ženám.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí v tlačovej správe informovalo, že Kampaň OSN s názvom 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanom na ženách trvá každoročne od 25. novembra do 10. decembra, keď si pripomíname Medzinárodný deň ľudských práv. „Cieľom kampane je upozorniť na fakt, že aj napriek úsiliu je násilie páchané na ženách stále jednou z najrozšírenejších foriem porušovania ľudských práv a zásahu do ľudskej dôstojnosti,” uviedol rezort.
Zdroj: SITA, mt, vr
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.