Kde a ako v lese zakladať oheň? Na TOTO upozorňujú hasiči
Na čo dbať pri zakladaní ohňa?
Pri zakladaní ohňa je potrebné dbať na správne situované ohnisko a tiež na poveternostné podmienky. Správne ohnisko by malo spĺňať nasledujúce podmienky:
- je situované mimo horľavých materiálov a predmetov,
- z jeho okolia musia byť odstránené horľavé materiály ako napr. suchý porast, tráva, suché lístie, či konáre,
- malo by byť vymedzené nehorľavými materiálmi, napríklad kameňmi,
- v jeho blízkosti by mala byť zásoba vody alebo zemina na prípadné uhasenie ohňa.
Dôležité tiež je, aby človek od ohniska, v ktorom ešte horí alebo len tlie oheň, neodchádzal. “Aj žeravá pahreba môže byť pri vhodných poveternostných podmienkach iniciátorom požiaru, a preto je dôležité dohasiť zvyšky horenia a skontrolovať okolie,” varujú hasiči.
Ďalšie riziká
Ľudia však oheň v prírode nevyužívajú len na opekanie či zohriatie sa. Medzi jeden zo zlozvykov ľudí patrí aj vypaľovanie porastov suchých bylín na koreni a trávy. Ten nielen prispieva k zvýšenej požiarovosti v jarnom období, ale tiež narúša ekologickú symbiózu na území. Takéto vypaľovanie je navyše zo zákona zakázané.
V tomto zákone je obsiahnuté aj fajčenie. “Nedohasený ohorok cigarety bol už neraz príčinnou vzniku požiaru, a preto aj zákon o ochrane pred požiarmi zakazuje fajčenie na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru a v prírode je to najmä tam, kde sa nachádza väčšie množstvo horľavých látok ako napr. stohy sena, slama, suchý porast, lístie a pod,” uvádza HaZZ v Košiciach.
Čas zvýšeného nebezpečenstva
“V prípade výrazne zvýšeného počtu požiarov v prírodnom prostredí spolu so suchým a horúcim počasím Okresné riaditeľstvo HaZZ v Košiciach pristupuje k vyhláseniu Času so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru. V praxi to znamená, že je zakázané zakladať oheň v prírodnom prostredí aj na vyhradených a vyznačených ohniskách v lese a lesných porastoch. V krajnosti môže byť zákaz rozšírený aj o zákaz vstupu do lesa, čo je ale v kompetencii odborov pozemkového a lesného hospodárstva na Okresných úradoch,” informovali hasiči.
O vyhlásení a odvolaní Času so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru vždy informujú Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru a Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom ich webových stránok. Občania sa túto informáciu navyše dozvedia aj z vývesiek na úradných tabuliach, oznamom v rozhlase či iným zaužívaným spôsobom.
Bloková pokuta za porušenie uvedených povinností môže byť na mieste do výšky 100 eur. V priestupkovom konaní až do výšky 331 eur. “V prípade vážnejšieho dopadu na zdravie a majetok osôb to môže byť vyhodnotené ako trestný čin s následnými trestnoprávnymi následkami,” dodávajú z HaZZ.
Zdroj: (OR HaZZ v Košiciach, DK)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.