Kde budú platiť jednotlivé režimy ZÁKLAD, OTP, OP a OP+?
Jednotné celonárodné opatrenia v súvislosti s prichádzajúcou vlnou variantu omikron budú platiť od 19. januára a budú trvať maximálne štyri týždne po vrchole vlny. Uviedol to na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík. Zároveň definoval, v akých režimoch budú po novom fungovať niektoré základné prevádzky a služby.
Športové súťaže a tréningy budú dostupné v režime OP, prípadne v režime OTP budú môcť tieto akcie navštevovať deti od 12 rokov a dvoch mesiacov do 18 rokov a dvoch mesiacov. Stačí im platný antigénový odpoved urobený v škole. Tieto podujatia sú zároveň kapacitne obmedzené na 100 ľudí. Pre fitness a wellness centrá, aquaparky a rekreačné kúpele bude platiť režim OP+, pričom kapacita bude obmedzená na 50 ľudí, respektíve na jednu osobu na 15 metrov štvorcových.
Umelé vodné plochy, neesenciálne obchody, služby, múzeá, galérie a výstavné siene sa budú riadiť režimom OP. Reštaurácie budú dostupné v režime OP, je však potrebné sedenie za stolom, a to aj na terase. Takisto je nutné zabezpečiť obsluhu pri stoloch a nosiť respirátor mimo stola či konzumácie. V režime základ bude možné využiť len okienkový predaj. Ubytovacie zariadenia budú fungovať v režime OP+, a to bez limitov. Využívanie spoločných priestorov však podlieha pravidlám hromadných podujatí.
Obrady ako sobáše a krsty budú povolené v režime OTP, návštevy v nemocniciach, zariadeniach sociálnych služieb, väzniciach a iných pobytových zariadeniach sa budú riadiť režimom OTP. Výnimku majú advokáti pri návšteve klientov. Diaľková doprava, taxíky, vleky, lanové dráhy a výletné lode budú nastavené na režim OTP. MHD a prímestská doprava budú dostupné v režime základ. Respirátor je však v rámci všetkej dopravy povinný.
Zdroj: (SITA, it;pla)
Odporúčané články
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.