Kiska študentom: Vráťte sa, potrebujeme vás
Posledný tohtoročný pracovný výjazd venoval slovenský prezident Andrej Kiska Košiciam. Bol zvedavý aj na to, aká je atmosféra na našich vianočných trhoch.
Pri prechádzke po Hlavnej ulici ochutnal najvyšší štátny činiteľ medovinu v dvoch stánkoch, podával si ruku s návštevníkmi a vyhovel aj každej žiadosti o spoločnú fotografiu.
„Videl som, že ľudí je tu dosť, usmievajú sa. Skutočne tu vládne tá pravá vianočná atmosféra. A medovinu tu máte naozaj výbornú. Len mi bolo ľúto tých ľudí v stánkoch. Už nejaký týždeň tu trávia celé dni a videl som, že sú poriadne premrznutí,“ zhodnotil svoje dojmy z trhov.
[ad][/ad]Andrej Kiska absolvoval aj rokovanie s novým predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom.
Ďalšou zastávkou bolo gymnázium na Šrobárovej ulici. „Je to jedna z najlepších stredných škôl na Slovensku a absolvoval som tu naozaj podnetnú debatu so študentmi. Povedal som im, že máme aj u nás dobré vysoké školy. Pri výbere tej, na ktorú pôjdu študovať, by mali byť nároční na školu aj na seba, aby potom nemali problém s pracovným umiestnením. Zdôraznil som im ešte jednu vec – je v poriadku, ak pôjdete študovať do zahraničia, aj tam získavať skúsenosti, ale vráťte sa, potrebujeme vás,“ povedal prezident po návšteve gymnázia.
Košičanom pred odchodom zaželal pokojné Vianoce, plné najmä lásky a vzájomného porozumenia.
Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.