Kľúčovú sochu odviezli z Košíc
Umelecké dielo zhotovené z viac ako 85-tisíc FAB kľúčov bolo šesť rokov ako symbol Nežnej revolúcie súčasťou parku na Moyzesovej ulici. V pondelok sochu odinštalovali, a odviezli z Košíc späť do Českej republiky.
Socha z dielne českého autora Jiřího Davida bola v parku nainštalovaná v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry začiatkom mája 2013. Išlo o jej dočasné umiestnenie, v Košiciach mala ostať iba do októbra 2013, avšak na základe dohody s autorom mohli Košičania zaujímavé umelecké dielo obdivovať až do pondelka (22. 7. 2019).
Autor ďakuje Košičanom
K premiestneniu sochy sa vyjadril aj sám autor na sociálnej sieti, kde uviedol, že je momentálne na ceste do Mikulova, kde bude umiestnená na jednej výstave. Zároveň sa Košičanom poďakoval, že mohol sochu inštalovať v našom meste.
„Vážení košickí priaznivci umenia, chcel som aj vám a celému mestu aspoň takto poďakovať, že Revoluce mohla od roku 2013 spočinúť vo vašom verejnom priestore.“ Zároveň odpovedal aj na otázku košického sprievodcu Milana Kolcuna, či sa socha do Košíc môže vrátiť.
„Či sa socha vráti, to naozaj neviem. Viem, že sa s mestom viackrát rokovalo, či by ju nekúpilo. Nestalo sa a ani v Čechách o ňu nebol záujem. Takže boh vie. Ešteže existujú zberné dvory…Totiž ani transport, inštalácia a podobne nie sú lacná záležitosť…“
„Sme radi a ďakujeme autorovi sochy za to, že ju ponechal v Košiciach oveľa dlhšie ako pôvodne plánoval. Vďaka tomu mohli umelecké dielo obdivovať dlhšie nielen Košičania, ale i návštevníci nášho mesta. Uvoľnený priestor v parku na Moyzesovej ulici, kde bola socha dočasne umiestnená, mesto rado využije v budúcnosti aj na ďalšie podobné dočasné inštalácie,“ uviedol Marcel Gibóda, námestník primátora mesta Košice.
Umelecké dielo zložené z kľúčov zozbieral sochár prostredníctvom kampane istého mobilného operátora. Ide o najväčšiu zbierku kľúčov na svete. Dielo je vysoké 7 metrov, váži viac ako tonu a jej podstavec má hmotnosť 8 ton.
Plastika je z roku 2010, no neocitla sa v Košiciach hneď. Kolovala po niektorých mestách Českej republiky.
Autor zoskupil kľúče do zvláštnych tvarov písmen. Ak ste ich prečítali zhora dole, tvoria slovo Revoluce. Napríklad písmeno „R“ je ako vystrihnuté z Rudého práva – ústredných novín Komunistickej strany Československa.
Na písmeno „E“ bol použitý font z nápisu na vtedajšom socialistickom toaletnom papieri a má pripomínať rozdrvenú komunistickú legitimáciu. „R“ je zároveň najväčšie písmeno, ktoré svojou veľkosťou a hmotnosťou drví ostatné písmená. Podľa autora to symbolizuje, že revolúcia požiera svoje vlastné deti.
Táto plastika kolovala po českých a moravských mestách a potom bola umiestnená v Košiciach.
[ad][/ad]
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.