Knihu Košické staromestské poviedky stiahli z predaja
Ak by ste si náhodou chceli kúpiť knižku Košické staromestské poviedky, máte najvyšší čas. Na predaj je už len niekoľko kusov v Mestskom informačnom centre. Zvyšok bol stiahnutý z predaja.
Keď knižku vydanú Mestskou časťou Košice – Staré Mesto v septembri 2018 krstili, potešili sa nielen jej autori, teda Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Juraj Korpa, Silvia Bolčová a Milan Kolcun, ale najmä milovníci histórie spracovanej v podobe beletrie.
Našli v nej totiž 10 poviedok, ktoré spracovali významné udalosti späté s košickým Starým Mestom z obdobia od 13. do 20. storočia. Kúpiť sa kniha dala v Mestskom informačnom centre (MIC) a v Múzeu V. Löfflera.
Dnes je však k dispozícii už len asi osem kusov v MIC. Z múzea ju úrad Starého Mesta pod vedením starostu Igora Petrovčika celkom stiahol.
[ad][/ad]Darček pre návštevníkov
„Protokol o odovzdaní a prevzatí kníh bol podpísaný 24. júna 2019. Múzeum odovzdalo úradu 1 400 z 1 800 kusov, ktoré dostalo na predaj po šesť eur v novembri 2018. Dôvodom stiahnutia bol slabý predaj kníh a rozhodnutie využívať ich ako prezent pre návštevy mestskej časti,“ sprostredkovala nám stanovisko vedenia Starého Mesta hovorkyňa Renáta Némethová.
Podľa jej slov o vydaní knihy rozhodli poslanci staromestského miestneho zastupiteľstva ešte 29. marca 2017, keď odsúhlasili návrh zmluvy s literárnou spoločnosťou Pravé orechové a vyčlenili na napísanie, realizáciu a vydanie knihy sumu 5 110 eur.
„V súčasnej finančnej situácii uvažujeme, že budú ako darčeky rozdávané aj pri súťažiach, ako sú Spev bez hraníc, Slovo bez hraníc či Beh o pohár starostu. Budeme sa snažiť nájsť také riešenie, aby sa kniha dostala medzi čitateľov a využila čo najefektívnejšie,“ dodala R. Némethová.
Nestihol propagáciu
Bývalý starosta Starého Mesta Ľubomír Grega si však myslí, že stiahnutie knihy má iný dôvod ako údajný slabý predaj.
„Touto argumentáciou sa úrad snaží zakryť skutočný dôvod stiahnutia – môj ´nešťastný´ príhovor, ktorý je súčasťou knižky. Naopak, predaj 400 kusov za necelých šesť mesiacov pri tom, že sa o nej dozvedeli len návštevníci informačného centra a múzea, svedčí o záujme o knihu. Vedenie mestskej časti malo rok na to, aby knihu dostalo do distribučnej siete a spropagovalo ju, čo som ja už nestihol. Teraz by mohli riešiť jej druhé vydanie,“ hovorí Ľ. Grega.
Podľa neho by ju mohlo Staré Mesto stále predávať – či už na úrade, v Mestskej plavárni, alebo na Veľkonočných staromestských trhoch. Dôležitá je jej propagácia na webovej stránke, Facebooku či priamo na úrade. „Pokiaľ má byť problémom môj príhovor, dnes už existujú technológie, aby sa dal prelepiť príhovorom súčasného starostu, alebo ho jednoducho odstrániť z knihy a je po probléme,“ dodáva bývalý starosta.
Stiahnutie knižky nepríjemne prekvapilo aj jedného z jej autorov a zároveň šéfa literárnej spoločnosti Pravé orechové Slavomíra Szabóa. „Za dielom je rok práce, množstvo preštudovaných historických materiálov. Je však pravda, že človek skôr čaká, že knihu kúpi v kníhkupectve a nie v múzeu. Ak im ide o zvýšenie predaja, nech ju distribuujú práve tam a nie sťahujú. Teraz to naozaj vyzerá tak, že za tým sú politické dôvody,“ povedal nám S. Szabó.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.