Kolobežkári POZOR! Dodržiavajte tieto pravidlá a vyhnite sa vážnym úrazom
S príchodom teplých dní sa na cestách vyskytuje čoraz viac kolobežkárov, pre ktorých takisto platia dopravné pravidlá. Dodržiavanie týchto pravidiel môže zlepšiť situáciu nehôd, ktoré sú pri pádoch celkom bežné. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice (UNLP) a Nemocnica AGEL Košice-Šaca nám poskytli informácie o tom, aké úrazy patria k najčastejším.
Šoféri, cyklisti ale ani kolobežkári nesmú požiť alkohol pred jazdou. Pokuta za takýto priestupok môže byť uložená až vo výške 650€. V mestách, v obci a na cestičke pre cyklistov je tolerancia alkoholu do pol promile. Pre jazdu na kolobežke platí viacero pravidiel, ktoré je nutné si pamätať. Vždy musíte riadiť oboma rukami a výnimka platí len vo chvíli, keď dávate znamenie o zmene smeru jazdy. Rovnako ako je počas jazdy zakázané obsluhovať mobilný telefón, tak je zakázané jazdiť na kolobežke vo dvojici. Jazda na chodníku je povolená len ak jazdíte po pravej strane a vaša rýchlosť neprevyšuje rýchlosť chodcov. Polícia Slovenskej republiky vo videu na Facebooku dodáva, že je nutné byť zodpovedný a ohľaduplný.
Univerzitná nemocnica aj šačianska nemocnica pre KOŠICE: DNES potvrdili, že počet úrazov na kolobežkách stúpa, či už kvôli stúpajúcej popularite kolobežiek vo všeobecnosti, ale aj kvôli tomu, že sa kolobežky začali používať ako dopravný prostriedok v meste. Obe nemocnice uviedli, že medzi najčastejšie zranenia patria najmä rôzne zlomeniny, odreniny či poranenia hlavy. „Spomínam si na dva ťažké úrazy v súvislosti kolobežkou, posunutú zlomeninu oboch kostí členka s vyskočením kĺbu (tzv. luxačná zlomenina členka) a trieštivú vnútrokĺbnu zlomeninu zápästia. Obaja pacienti museli podstúpiť operačné riešenie,“ uvidela Martina Pavliková, tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.
Zranenia spôsobené pádmi na kolobežke majú svoje odôvodnenie: „Najčastejšie dôvody pádu sa tiež podstatnejšie nemenia. Vysoká rýchlosť, alkohol a bezohľadnosť sú základné príčiny pádov. Určite je ale veľkým nešvárom a dôvodom pádu zdieľaná jazda dvoch a dokonca aj viacerých osôb pri jazde na kolobežke,“ pre KOŠICE: DNES upresnil MUDr. Michal Karásek, MBA – lekár Kliniky úrazovej chirurgie UNLP Košice.
Základom pre bezpečnú jazdu je nielen podľa Polície Slovenskej republiky ale aj podľa nemocníc dodržiavanie všetkých prepisov. „Odporúčam hlavne dodržiavať predpisy, nechodiť rýchlo a rešpektovať, že jedna kolobežka je pre jednu osobu,“ informovala hovorkyňa šačianskej nemocnice. Doktor Karásek pripomenul, že je dobré vidieť a byť videný, teda nosenie reflexných prvkov je taktiež kľúčové.
(VT)
Odporúčané články
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.